Podłoże po produkcji boczniaka nie jest odpadem

Rolnicy nie zgadzają się na kary nakładane przez Inspektorat Ochrony Środowiska, który traktuje słomę po produkcji boczniaka jako odpad.

Podłoże po produkcji boczniaka nie jest odpadem
Podłoże po produkcji boczniaka nie jest odpadem

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki o interwencję w sprawie nakładania kar na rolników przez Inspektorat Ochrony Środowiska. Ten podczas kontroli traktuje słomę po produkcji boczniaka jako odpad. Minister Klimatu i Środowiska, przekazał Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska stanowisko w sprawie poprawnego, zgodnego z obowiązującymi przepisami, kwalifikowania podłoża po uprawie grzybów boczniaka.

Przepisów ustawy o odpadach nie stosuje się do biomasy w postaci naturalnych substancji

W stanowisku  stwierdza się, że przepisów ustawy o odpadach nie stosuje się do biomasy w postaci naturalnych substancji, niebędących niebezpiecznymi, pochodzących z produkcji rolniczej lub leśnej. Jeżeli jednocześnie sprawdzi się, że spełniono warunki postawione w art.2 ust. 6 litera c ustawy o odpadach, że biomasę taką wykorzystuje się w rolnictwie, leśnictwie lub do produkcji energii z takiej biomasy za pomocą procesów lub metod, które nie są szkodliwe dla środowiska ani nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi.

Podłoże wykorzystane w produkcji boczniaka jest cennym nawozem dla rolnictwa

Minister zobowiązał Głównego Inspektora do wydania jednolitych wytycznych dla Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska.  Chodzi o poprawne, zgodne z obowiązującymi przepisami, kwalifikowanie pozostałości po uprawie grzybów boczniaka.

Zdaniem samorządu rolniczego oraz zgodnie z wynikami badań naukowych i praktyką rolniczą pozostałości po uprawie boczniaka są uszlachetnioną biomasą łatwo rozkładającą się w glebie i zwiększającą zawartość próchnicy. Charakteryzują się dużą pojemnością wodną, co w pewnym stopniu zapobiega skutkom suszy, mają też zdolność do gromadzenia azotanów, makro i mikroelementów. W związku z tym podłoże wykorzystane w produkcji boczniaka nie jest odpadem ale cennym nawozem dla rolnictwa.

Źródło: KRiR

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics