Drony lustrują plantacje buraków

Pfeifer & Langen Polska S.A. zapewnia kompleksowe wsparcie swoim plantatorom – od profesjonalnego doradztwa agrotechnicznego aż po nadzór nad plantacjami. Od ponad roku do tego celu wykorzystuje również drony.

Fotografia jednego z pól wykonana z drona w podczerwieni
Fotografia jednego z pól wykonana z drona w podczerwieni

• Fotografie z dronów pomagają ustalić obsadę roślin, dokładnie określić stopień zachwaszczenia plantacji oraz rozpoznać skalę porażenia przez różne patogeny.
• Na podstawie tych informacji plantatorzy Pfeifer & Langen Polska S.A. otrzymują lepsze doradztwo agrotechniczne i dodatkowe informacje o swoich polach.

Zdjęcia multispektralne mogą być dobrym narzędziem do oceny produktywności gleby

Drony są wyposażone w kamery multispektralne, czyli takie, które wykonują fotografie nie tylko przy użyciu światła widzialnego, ale również w zakresach niewidzialnych dla ludzkiego oka: mikrofal, podczerwieni oraz ultrafioletu.

Światło, które pada na chwasty lub rośliny buraka zaatakowane patogenem, ma inną długość i częstotliwość fali niż światło odbite od zdrowych buraków. Dlatego zdjęcia multispektralne mogą być dobrym narzędziem do oceny produktywności gleby i stanu zdrowotnego rośliny.

– Zakres wystąpienia danej choroby czy szkodnika na plantacji można szybko ustalić za pomocą drona wyposażonego w odpowiednie kamery. Standardowa metoda, czyli lustracja plantacji a następnie obserwacje pod mikroskopem lub analizy laboratoryjne, jest wolniejsza i mniej precyzyjna – tłumaczy Marcin Polowczyk, pracownik Pfeifer & Langen Polska S.A., członek projektu, w którym są wykorzystywane drony w doradztwie rolniczym.
Pfeifer & Langen Polska S.A. przy pomocy programów opartych na sztucznej inteligencji chce w przyszłości wspierać plantatorów przez dokładne doradztwo z wykorzystaniem fotografii z dronów i zdjęć satelitarnych.

Jest derogacja na Mospilan 20 SP na mszyce w burakach

Większa skala produkcji cukru w Polsce oznacza niższe koszty

– Satelity robią zdjęcia dużych obszarów w regularnych odstępach czasu. Nie ogranicza ich na przykład wiatr, który często nie pozwala latać dronem. Z kolei zachmurzenie może powodować brak zdjęć satelitarnych lub nieodpowiednią ich jakość. Obydwie techniki robienia zdjęć wzajemnie się uzupełniają – tłumaczy Polowczyk. Takie analizy mogą pomóc w bardzo dokładnej charakterystyce pola, na którym uprawiane są buraki cukrowe. – Wsparcie w tym zakresie daje możliwość lepszego wykorzystania potencjału produkcyjnego, który jest w posiadaniu naszych plantatorów. Lepsze plony cukru oznaczają większą opłacalność uprawy buraków, a większa skala produkcji cukru w Polsce oznacza niższe koszty i większą konkurencyjność naszego produktu na rynku europejskim i światowym – wyjaśnia Maciej Grobelny, dyrektor ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska S.A.

Pfeifer & Langen Polska S.A. oprócz szerokiego programu doradztwa w uprawie buraków, oferuje swoim plantatorom szereg usług agrotechnicznych w tym: siew buraków w technologii strip-til, uprawki międzyrzędowe, zbiór buraków, czy konserwacje wysłodków w rękawach foliowych i w balotach.

Źródło: Pfeifer & Langen Polska S.A.

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics