Wegetacja buraków cukrowych przyspiesza

Rozwój buraków cukrowych w kwietniu i maju tego roku był znacznie wolniejszy niż w poprzednich latach. Szacuje się, że pod koniec maja opóźnienie w rozwoju upraw roślin jarych liczyło od 14 do nawet 21 dni. Od początku czerwca w wyniku wzrostu temperatury wegetacja buraków bardzo przyspieszyła.

Wegetacja buraków cukrowych przyspiesza
Wegetacja buraków cukrowych przyspiesza

Energia kiełkowania szczególnie ważna w trudnych warunkach

Dzięki dobremu materiałowi siewnemu pomimo niższych temperatur i wydłużonego okresu wschodów plantatorzy uzyskali dobre obsady roślin na plantacjach – mówi Maciej Grobelny, dyrektor ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska S.A. Nasiona, które zamawia dla plantatorów Pfeifer & Langen Polska S.A. charakteryzują się wysoką energią kiełkowania. Rośliny szybciej kiełkują, wschody wyrównane niż te rosnące z nasion gorszej jakości. Z początkiem czerwca temperatura się podniosła i na polach plantatorów z rejonów kontraktacyjnych Pfeifer & Langen Polska S.A. rozwój buraków znacząco przyspieszył.

Co można zrobić aby optymalnie wykorzystać pozostały czas na wegetację buraków?

Służby surowcowe Pfeifer & Langen Polska w maju prowadziły aktywne doradztwo w zakresie dostosowania nawożenia azotem, aby pomimo niekorzystnych warunków w kwietniu, dobrze wykorzystać pozostały czas wegetacji. – Drugą część nawożenia azotem można było wykonywać w fazie 4-6 liści właściwych czyli praktycznie w drugiej połowie maja. Późniejszy termin stosowania ma mniejszy wpływ na przyrost plonu, natomiast zawsze pogarsza jakość wewnętrzną korzeni, powoduje mniejszą polaryzację, zwiększa zawartość melasotworów – wyjaśnia Maciej Grobelny, dyrektor ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska S.A. Teraz bardzo ważne jest, aby plantatorzy zadbali o potrzebne odżywienie roślin mikroelementami.

Na plantacjach widać niedobory boru

Na większości plantacji konieczne jest zastosowanie boru, mikroskładnika, którego niedobory mamy w całej Polsce. Bardzo ważne są również zabiegi przeciwko szkodnikom i chorobom grzybowym liści. Na podstawie monitorowania występowania patogenów wysyłane są SMS`sy plantatorom z komunikatami. Dane z monitoringu zarówno szkodników jak i chorób grzybowych są również przedstawiane w serwisie www.liz.pl. Dzięki tym informacjom plantatorzy mogą precyzyjnie podjąć decyzję o wykonaniu zabiegu. Tak, aby był skuteczny i w jak najmniejszym stopniu zanieczyszczał środowisko.

W ramach Grupy Pfeifer & Langen Polska S.A. produkcję cukru w Polsce prowadzą cztery cukrownie: w Środzie Wlkp., Gostyniu, Miejskiej Górce i w Glinojecku. Zakłady te skupują buraki wyłącznie od polskich plantatorów, swoje produkty sprzedają m.in. pod marką Diamant.

Źródło: Pfeifer & Langen Polska S.A.

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowa metoda oszustów. Dzwonią podając się za lekarza

Seniorzy są łatwym łupem dla oszustów, dlatego bardzo ważna jest edukacja międzypokoleniowa. Pojawiła się nowa legenda, na którą próbują wyłudzić pieniądze. Tym razem dzwoni...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics