Wegetacja buraków cukrowych przyspiesza

Rozwój buraków cukrowych w kwietniu i maju tego roku był znacznie wolniejszy niż w poprzednich latach. Szacuje się, że pod koniec maja opóźnienie w rozwoju upraw roślin jarych liczyło od 14 do nawet 21 dni. Od początku czerwca w wyniku wzrostu temperatury wegetacja buraków bardzo przyspieszyła.

Wegetacja buraków cukrowych przyspiesza
Wegetacja buraków cukrowych przyspiesza

Energia kiełkowania szczególnie ważna w trudnych warunkach

Dzięki dobremu materiałowi siewnemu pomimo niższych temperatur i wydłużonego okresu wschodów plantatorzy uzyskali dobre obsady roślin na plantacjach – mówi Maciej Grobelny, dyrektor ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska S.A. Nasiona, które zamawia dla plantatorów Pfeifer & Langen Polska S.A. charakteryzują się wysoką energią kiełkowania. Rośliny szybciej kiełkują, wschody wyrównane niż te rosnące z nasion gorszej jakości. Z początkiem czerwca temperatura się podniosła i na polach plantatorów z rejonów kontraktacyjnych Pfeifer & Langen Polska S.A. rozwój buraków znacząco przyspieszył.

Co można zrobić aby optymalnie wykorzystać pozostały czas na wegetację buraków?

Służby surowcowe Pfeifer & Langen Polska w maju prowadziły aktywne doradztwo w zakresie dostosowania nawożenia azotem, aby pomimo niekorzystnych warunków w kwietniu, dobrze wykorzystać pozostały czas wegetacji. – Drugą część nawożenia azotem można było wykonywać w fazie 4-6 liści właściwych czyli praktycznie w drugiej połowie maja. Późniejszy termin stosowania ma mniejszy wpływ na przyrost plonu, natomiast zawsze pogarsza jakość wewnętrzną korzeni, powoduje mniejszą polaryzację, zwiększa zawartość melasotworów – wyjaśnia Maciej Grobelny, dyrektor ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska S.A. Teraz bardzo ważne jest, aby plantatorzy zadbali o potrzebne odżywienie roślin mikroelementami.

Na plantacjach widać niedobory boru

Na większości plantacji konieczne jest zastosowanie boru, mikroskładnika, którego niedobory mamy w całej Polsce. Bardzo ważne są również zabiegi przeciwko szkodnikom i chorobom grzybowym liści. Na podstawie monitorowania występowania patogenów wysyłane są SMS`sy plantatorom z komunikatami. Dane z monitoringu zarówno szkodników jak i chorób grzybowych są również przedstawiane w serwisie www.liz.pl. Dzięki tym informacjom plantatorzy mogą precyzyjnie podjąć decyzję o wykonaniu zabiegu. Tak, aby był skuteczny i w jak najmniejszym stopniu zanieczyszczał środowisko.

W ramach Grupy Pfeifer & Langen Polska S.A. produkcję cukru w Polsce prowadzą cztery cukrownie: w Środzie Wlkp., Gostyniu, Miejskiej Górce i w Glinojecku. Zakłady te skupują buraki wyłącznie od polskich plantatorów, swoje produkty sprzedają m.in. pod marką Diamant.

Źródło: Pfeifer & Langen Polska S.A.

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Są pierwsze pozytywne sygnały. Ceny w skupach rosną!

W krajach unijnych pojawiły się kolejne pozytywne sygnały rynkowe. Uczestnicy rynku przewidują poprawę sytuacji rynkowej w II połowie 2022 r. na skutek spadku pogłowia...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,951ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE