Kolejne 6 przypadków wścieklizny u dzikich zwierząt

Wścieklizna wciąż rozprzestrzenia się po Mazowszu. Kolejnych 6 przypadków choroby potwierdzono właśnie w tym regionie. Od początku roku mamy już prawie czterdzieści potwierdzonych przypadków wścieklizny.

Kolejne 6 przypadków wścieklizny u dzikich zwierząt
Kolejne 6 przypadków wścieklizny u dzikich zwierząt

Przypadek wścieklizny nr 2021/34 stwierdzono na podstawie wyników badań z 14 lipca br. u padłego lisa znalezionego w miejscowości Zalesice-Kolonia, gm. Wierzbica, powiat radomski, woj. mazowieckie.

Przypadek wścieklizny nr 2021/35 stwierdzono na podstawie wyników badań z 16 lipca br. u lisa poddanego eutanazji w miejscowości Lipowo, gm. Wiązowna, powiat otwocki, woj. mazowieckie.

Przypadek wścieklizny nr 2021/36 stwierdzono na podstawie wyników badań z 16 lipca br. u lisa poddanego eutanazji w miejscowości Nadbrzeż, gm. Karczew, powiat otwocki, woj. mazowieckie.

Przypadek wścieklizny nr 2021/37 stwierdzono na podstawie wyników badań z 16 lipca br. u padłego lisa znalezionego w miejscowości Łaskarzew, gm. Łaskarzew, powiat garwoliński, woj. mazowieckie.

Przypadek wścieklizny nr 2021/38 stwierdzono na podstawie wyników badań z 20 lipca br. u padłego lisa znalezionego w Mazowieckim Parku Krajobrazowym, na terenie dzielnicy Wesoła m. st. Warszawy, powiat m. st. Warszawa, woj. mazowieckie.

Przypadek wścieklizny nr 2021/39 stwierdzono na podstawie wyników badań z 20 lipca br. u padłego lisa znalezionego w miejscowości Otwock, gm. Otwock, powiat otwocki, woj. mazowieckie.

W związku z wykrywanymi na terenie woj. mazowieckiego przypadkami wścieklizny, obowiązują środki przewidziane w przypadku wystąpienia wścieklizny, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny.

Szczepmy również koty

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.

Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Główny Lekarz Weterynarii zachęca do szczepienia przeciwko wściekliźnie również kotów.

Źródło: GIW

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wyzwania sektora rolno-spożywczego: spotkanie z przedstawicielami Krajowej Izby Gospodarczej

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski uczestniczył w spotkaniu przedstawicieli Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) oraz w posiedzeniu komitetu KIG, w dniu 21.11.2024, które...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics