Polski Ład to m.in. wsparcie dla polskich rodzin i rolników. Rząd pracuje nad ustawami, które umożliwią zakup mieszkania bez wkładu własnego oraz budowę domu bez formalności, kierownika czy książki budowy. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił przesuniecie dodatkowych środków finansowych dla rolnictwa. Polski Ład to lepsze perspektywy dla polskiej wsi. Rada Ministrów przyjęła już projekt ustawy dotyczący podwyższenia z 40 tys. do 100 tys. zł kwoty przychodów zwolnionej z podatku. Nowością będzie specjalne ubezpieczenie od klęsk żywiołowych i chorób zwierząt.
Własne cztery kąty – mieszkanie bez wkładu i dom bez formalności
W Polskim Ładzie zakładamy rewolucję w modelu własności czterech kątów, nowe podejście do kwestii wolności i własności prywatnej. Dom czy mieszkanie, to fundament i podstawa każdej rodziny. Rząd chce, żeby młodzi ludzie mieli większe szanse na uzyskanie własnego miejsca zamieszkania.
Nowym rozwiązaniem będzie zniesienie formalności przy budowie domu o powierzchni do 70 m2. Ułatwi to zamieszkanie na swoim. Do zbudowania własnego budynku do 70m2 wystarczy jedynie zgłoszenie. To znaczące skrócenie procesu budowlanego nawet o kilka tygodni oraz oszczędność finansowa. Za symboliczną złotówkę będą dostępne gotowe projekty, z których będzie mógł skorzystać każdy zainteresowany.
– Chcemy, żeby młodzi ludzie mieli większe szanse na uzyskanie swoich czterech własnych kątów. Aby tak było to chcemy tę rewolucję wprowadzić też do systemu budowy domów do 70 m2 w podstawie – zapowiedział szef rządu Mateusz Morawiecki w Pułtusku. Dodał: – Zaproponujemy za symboliczną złotówkę, w konkursie architektonicznym, szereg projektów. Każdy będzie mógł pobrać ze strony internetowej projekt i budować estetyczny, nowoczesny i energooszczędny domek.
Dla rolników zerowy podatek do 100 tys. zł
Premier podkreślił, że polskie rolnictwo jest Polską racją stanu i dumą naszego kraju. Dodatkowo w Mieszewie zachęcił wszystkich do kupowania polskiej żywności. W ten sposób wspieramy naszych rolników.
Rząd chce skrócić drogę „od pola do stołu”, po to, żeby jak największy zysk zostawał w ręku rolników. Zostanie wprowadzony podatek zerowy do kwoty 100 tys. zł. System ten pozwoli rolnikom rozwinąć skrzydła.
– Polska gospodarka radzi sobie dobrze dzięki polskiemu rolnictwu. Bez polskiego rolnika, nie radziłaby sobie tak dobrze. Wszystkim rolnikom, pod koniec żniw, chcę bardzo podziękować w imieniu całej Rady Ministrów, całego rządu, ale i również wszystkich parlamentarzystów za Wasz wielki trud i wysiłek. Również za to, że unowocześniacie polskie rolnictwo, że dbacie o nasze wszystkie polskie tradycje – powiedział premier Mateusz Morawiecki
Ubezpieczenie dostępne dla wszystkich rolników
Rozwój rolnictwa to duma polskiej gospodarki. Polski Ład zakłada rozwiązywanie problemów rolników m.in. dzięki przesunięciu kolejnych miliardów złotych na pomoc i wsparcie rolnictwa.
Rząd stworzy przełomowy program ubezpieczeniowy dla rolników, który będzie chronił przed skutkami klęsk żywiołowych, nawałnic, susz, ale również od chorób zwierzęcych. Bardzo często dzieło wieloletniej, ciężkiej pracy upada przez pogodę. W całej Polsce rolnicy podkreślają nieprzewidywalność pogody i zmienność zjawisk atmosferycznych. Ubezpieczenie będzie dostępne dla wszystkich rolników.
– Zjawiska pogodowe, choroby spotykające zwierzęta, ale także szkody – one wszystkie muszą być ubezpieczone ze wsparciem państwa – zapewnił szef rządu. Dodał: – Tutaj z tego miejsca mogę obiecać, że ten system zbudujemy szybko. W następnych miesiącach będzie gotowy. Tak, żeby na kolejny sezon był rzeczywistością gospodarczą dla rolników.
Rada Ministrów przyjęła trzy projekty ustaw przedłożone przez ministra rolnictwa
W grupie producenckiej jest siła – zrzeszenie rolników daje więcej możliwości
Rząd zachęca rolników do zrzeszania się. We wspólnocie jest większa możliwości działania. Grupa producencka, która łączy kilkudziesięciu rolników, ma zwiększoną siłę negocjacyjną niż samodzielny farmer. Dzięki współpracy można m.in. wynegocjować lepsze ceny zbytu produktów.
– Rolnictwo jest naszą dumą. Polskiemu rolnictwu potrzeba jest większego wsparcia i większej współpracy pomiędzy sobą, pomiędzy rolnikami. Pracujemy z ministrem rolnictwa nad mechanizmami promującymi grupy producenckie, żeby rolnicy się dogadywali, siadali przy jednym stole i ich racje były na “wierzchu”. Tu w praktyce widać skrócenie drogi z pola do stołu – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Staryni.
Dzięki zrzeszeniu rolników polskie rolnictwo jest zintegrowane i ma jeszcze większe szanse na europejskim rynku.
Źródło: Kancelaria Premiera