Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda spotkał się z przedstawicielami związków i organizacji rolniczych, w tym przedstawicieli Copa-Cogeca.
Podczas spotkania omówiono sytuację na poszczególnych rynkach rolnych, ze szczególnym uwzględnieniem rynku wieprzowiny.
Wsparcie dla hodowców świń
Na ryku wieprzowiny odnotowano spadek opłacalności produkcji i utrudnienia związane z rozwojem afrykańskiego pomoru świń.
Minister Puda poinformował o uruchomieniu w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń programu wsparcia dla producentów świń prowadzących produkcję na obszarach objętych ograniczeniami. Program ten obejmuje już istniejące lub zmodyfikowane oraz nowe instrumenty zapewniające realizację działań zarówno prewencyjnych, jak i wspierających odbudowę gospodarstw dotkniętych skutkami występowania tej choroby. Podkreślił, że pomoc ta obejmuje: bioasekurację gospodarstw, eliminację następstw zjawiska zaniżonej ceny skupu żywca w strefach ASF, osłonę zaciągniętych zobowiązań cywilnoprawnych, odbudowę pogłowia świń oraz wsparcie w zakresie przetwórstwa i skracania łańcucha dostaw.
Rynek wołowiny, drobiu, mleka
Omawiano również sytuację na rynku drobiu, wołowiny, mleka oraz zbóż i rzepaku.
Minister poinformował o dobrych wynikach w eksporcie produktów rolno-spożywczych w pierwszym półroczu tego roku. Według wstępnych danych wartość eksportu artykułów rolno-spożywczych w wyniosła ponad 17,6 mld EUR, co oznacza wzrost o ok. 5% w stosunku do analogicznego okresu 2020 roku.
Rada Ministrów przyjęła trzy projekty ustaw przedłożone przez ministra rolnictwa
Podczas spotkania ministrowi Grzegorzowi Pudzie towarzyszyli m.in. Mirosław Weltz – główny lekarz weterynarii oraz dyrektorzy departamentów merytorycznych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Propozycje zgłaszane przez przedstawicieli rolników będą teraz szczegółowo analizowane przez specjalistów. Efekty tych analiz będą przedstawione podczas kolejnych spotkań.
Źródło i fot.: MRiRW