Minister rolnictwa spotkał się z rolnikami

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda spotkał się z przedstawicielami związków i organizacji rolniczych, w tym przedstawicieli Copa-Cogeca.

Minister Grzegorz Puda podczas rozmów z rolnikami
Minister Grzegorz Puda podczas rozmów z rolnikami Fot. MRiRW

Podczas spotkania omówiono sytuację na poszczególnych rynkach rolnych, ze szczególnym uwzględnieniem rynku wieprzowiny.

Wsparcie dla hodowców świń

Na ryku wieprzowiny odnotowano spadek opłacalności produkcji i utrudnienia związane z rozwojem afrykańskiego pomoru świń.

Minister Puda poinformował o uruchomieniu w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń programu wsparcia dla producentów świń prowadzących produkcję na obszarach objętych ograniczeniami. Program ten obejmuje już istniejące lub zmodyfikowane oraz nowe instrumenty zapewniające realizację działań zarówno prewencyjnych, jak i wspierających odbudowę gospodarstw dotkniętych skutkami występowania tej choroby. Podkreślił, że pomoc ta obejmuje: bioasekurację gospodarstw, eliminację następstw zjawiska zaniżonej ceny skupu żywca w strefach ASF, osłonę zaciągniętych zobowiązań cywilnoprawnych, odbudowę pogłowia świń oraz wsparcie w zakresie przetwórstwa i skracania łańcucha dostaw.

Rynek wołowiny, drobiu, mleka

Omawiano również sytuację na rynku drobiu, wołowiny, mleka oraz zbóż i rzepaku.

Minister poinformował o dobrych wynikach w eksporcie produktów rolno-spożywczych w pierwszym półroczu tego roku. Według wstępnych danych wartość eksportu artykułów rolno-spożywczych w wyniosła ponad 17,6 mld EUR, co oznacza wzrost o ok. 5% w stosunku do analogicznego okresu 2020 roku.

Rada Ministrów przyjęła trzy projekty ustaw przedłożone przez ministra rolnictwa

Podczas spotkania ministrowi Grzegorzowi Pudzie towarzyszyli m.in. Mirosław Weltz – główny lekarz weterynarii oraz dyrektorzy departamentów merytorycznych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Propozycje zgłaszane przez przedstawicieli rolników będą teraz szczegółowo analizowane przez specjalistów. Efekty tych analiz będą przedstawione podczas kolejnych spotkań.

Źródło i fot.: MRiRW

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dopłaty do kukurydzy: Ile wniosków złożono? ARiMR wydłuża godziny pracy

Dokumenty od producentów kukurydzy poszkodowanych w wyniku trudnej sytuacji w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy biura powiatowe...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics