Zgodnie z prognozą IGC światowa konsumpcja zbóż w sezonie 21/22 zwiększy się do 2289,7 mln t wobec 2225,8 mln t w sezonie 20/21 (+2,9%). Wzrost spożycia oczekiwany jest w przypadku pszenicy (+1,4%), kukurydzy (+5,0%), podczas gdy konsumpcja jęczmienia obniży się (+1,3%).
Wzrost konsumpcji zostanie odnotowany również w przypadku pozostałych gatunków zbóż (+1,1%). W ujęciu geograficznym głównym źródłem wzrostu światowego spożycia zbóż będą Chiny, Brazylia, UE, oraz Indie. Wyższemu spożyciu zbóż, w szczególności kukurydzy, sprzyja zwiększone zapotrzebowanie na pasze zgłaszane przez Chiny ze względu na silny wzrost pogłowia trzody chlewnej w tym kraju, a także zwiększony popyt na biopaliwa w warunkach wysokich cen ropy naftowej.
Dalszy spadek światowych zapasów zbóż
Z uwagi na niższą produkcję zbóż od ich spożycia, w sezonie 21/22 dojdzie do dalszego spadku światowych zapasów zbóż, które wyniosą 599,8 mln t wobec 602,1 mln t w sezonie 20/21. W konsekwencji współczynnik zapasy/spożycie obniży się do 26,2% wobec 27,1%, co będzie jego najniższą wartością od sezonu 13/14. Na uwagę zasługuje również utrzymujące się duże zróżnicowanie sytuacji popytowo-podażowej w przypadku
poszczególnych gatunków zbóż. Podczas gdy na rynku pszenicy współczynnik zapasy/spożycie kształtuje się na wysokim na tle historycznym poziomie, to w odniesieniu do kukurydzy oraz jęczmienia pozostaje on na poziomie wieloletnich minimów.
Źródło: Credit Agricole