Prawie 800 tys. dzieci jadło owoce i warzywa

Dobiega końca drugi rok szkolny realizacji programu „Owoce w szkole”.

Polska jest obecnie jednym z liderów programu w UE.

50 porcji owoców i warzyw

Program skierowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych. W mijającym roku szkolnym uczestniczyło w nim ok. 792 tys. dzieci (ok. 68% grupy docelowej wynoszącej 1 167 657 dzieci) z przeszło 8,6 tys. szkół podstawowych. Oznacza to, iż od rozpoczęcia programu, kiedy to w programie uczestniczyło około 300 tys. dzieci (ok. 28% grupy docelowej), liczba dzieci objętych programem wzrosła o przeszło 160%. W każdym z 10 wybranych tygodni I semestru, uczniowie otrzymywali po 3 porcje owoców i warzyw (łącznie 30 porcji), natomiast w każdym z 10 wybranych tygodni II semestru po 2 porcje owoców i warzyw (łącznie 20 porcji).

W skład porcji owocowo-warzywnych, które otrzymywały dzieci wchodziły:

  • jabłka, gruszki, truskawki,
  • marchew, rzodkiewka, papryka słodka,
  • soki owocowe, soki warzywne lub owocowo-warzywne.

9,2 mln euro na owoce
Obecnie trwają przygotowania do realizacji programu „Owoce w szkole” w kolejnym roku szkolnym 2011/2012. Polska otrzymała na jego realizację z budżetu UE ok. 9,2 mln EUR, co stanowi czwartą, co do wielkości kwotę po takich krajach jak: Włochy, Niemcy i Francja. Łączny budżet programu w Polsce, w połączeniu ze współfinansowaniem z budżetu krajowego wyniesie ok. 12,3 mln EUR.

Żeby dzieci nie tyły
Program jest programem edukacyjnym, którego głównym celem jest zmiana nawyków żywieniowych dzieci, w szczególności zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie. W ramach programu uczniowie otrzymują owoce i warzywa, a także uczestniczą w działaniach edukacyjnych promujących zdrowe odżywianie realizowanych w szkołach. Program jest jednym z działań UE mających przeciwdziałać bardzo niekorzystnym tendencjom dotyczącym otyłości i związanych z nią chorób wśród dzieci w Europie.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Źródło: Agencja Rynku Rolnego, www.arr.gov.pl, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Przeceny na rynku rzepaku nabierają tempa

Kompleks oleistych traci na wartości za sprawą dobrych warunków upraw w Brazylii, gdzie rosną szanse na rekordowe zbiory soi. Soja w Chicago zaczyna też odczuwać...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics