Polska rozpoczyna eksperyment z dochodem podstawowym

Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza będzie co miesiąc przekazywać Polakom 1300 zł by sprawdzić, jak bezwarunkowy dochód podstawowy (BDP) wpłynie na ich życie – podaje  EURACTIV.pl.

Polska rozpoczyna eksperyment z dochodem podstawowym
Polska rozpoczyna eksperyment z dochodem podstawowym

Miesięczny dochód podstawowy będzie przydzielany osobom mieszkającym w gminach położonych na północy kraju

Pieniądze będą przez dwa lata przekazywane bez względu na stan cywilny, wykształcenie czy miejsce zamieszkania. W programie wziąć udział ma grupa między 5 a 31 tys. osób.

Obszar ten został wybrany przede wszystkim ze względu na to, że wypada źle pod względem dochodów, ubóstwa, aktywności gospodarczej oraz bezrobocia. Poza tym został negatywnie dotknięty przez skutki transformacji ustrojowej i zamknięcie małego ruchu granicznego. Zakłada się więc, że pilotażowy program może przynieść tam pozytywny efekt.

Podobne programy były już testowane w innych państwach, między innymi w Niemczech (w 2021 r.) czy Finlandii (w latach 2017-2018).

Również w Indiach w latach 2011-2012 mieszkańcy ośmiu wiosek otrzymywali miesięczne płatności od władz swych stanów. Odnotowano wówczas wzrost poziomu higieny, diety i zdrowia. Mieszkańcy wsi zaczęli także więcej pracować, rozwijali swoje firmy, a nawet tworzyli spółdzielnie zawodowe wraz z innymi beneficjentami. Odnotowano również znaczny spadek wydatków na alkohol.

„Odpowiada to na jedno z powszechnych w społeczeństwach uprzedzeń, że jeśli oddamy pieniądze bezpośrednio do ręki, ludzie zmarnują je na alkohol” – powiedział zaangażowany w projekt ekonomista i członek Zarządu Krajowego partii Lewica Razem, dr Michał Szlinder.

Jak przyznał w rozmowie z EURACTIV.pl główny międzynarodowy ideolog bezwarunkowego dochodu podstawowego Guy Standing, BDP zwiększa potencjał indywidualny człowieka oraz kapitał społeczny. „Badania wykazują, że poczucie niepewności redukuje możliwości intelektualne. Każdy również z własnego doświadczenia wie, że poczucie lęku i stresu uniemożliwia podejmowanie racjonalnych decyzji. I odwrotnie, poczucie bezpieczeństwa zwiększa nasze możliwości intelektualne, ogólny poziom rozumienia, ale też naszą tolerancję i altruizm – zauważył ekspert.

Autor Bartosz Sieniawski and Kinga Wysocka | EURACTIV.pl

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics