Kontrakty rolne na zboża i oleiste idą w dół

Kontrakty rolne (też zboża i oleiste) poddały się w środę ogólnemu trendowi panującemu na na rynkach finansowych. Perspektywa dalszych podwyżek stóp procentowych w USA zachęca do kupowania dolara i inwestowania w amerykańskie obligacje, gdzie przenosi się wielu inwestorów finansowych.

Kontrakty rolne na zboża i oleiste idą w dół
Kontrakty rolne na zboża i oleiste idą w dół

Rosnące stopy procentowe na świecie powinny schłodzić gospodarkę (przez to mocno tanieją na giełdach akcje), ograniczając popyt na surowce (wzrost na głównych surowcach się przynajmniej zatrzymał).

Drożejące kredyty to również wzrost kosztów finansowania zakupów i tak już rekordowo drogiej żywności i jeszcze większe problemy dla krajów biednych.

Stąd ONZ prowadzi rozmowy dyplomatyczne mające na celu przywrócenie dostaw z Ukrainy, Rosji i Białorusi. Porozumienie w tej sprawie wpłynęłoby na natychmiastowe, bardzo duże przeceny nawozów, zbóż, olejów roślinnych i nasion oleistych.

W USA tempo zasiewów jarych przyspieszyło, ale kondycja pszenicy ozimej i jarej jest fatalna

Indonezja wprowadzając zakaz eksportu oleju palmowego doprowadziła do obniżenia cen krajowych. Możliwe zatem staje się złagodzenie ograniczeń eksportowych, a to wpływa na spadek cen na rynku olejów roślinnych i nasion oleistych (rzepak).

Niewielkie, ale szanse wznowienia działalności portowej na Ukrainie i oczekiwane olbrzymie rosyjskie zbiory (powyżej 85 mln ton) wywierają presję na ceny pszenicy.

Spadki cen zbóż są nadal ograniczane przez wprowadzony zakaz eksportu pszenicy przez Indie oraz niekorzystną pogodę w kilku głównych regionach światowej produkcji zbóż.

Upalna i sucha pogoda w całej Francji i Niemczech bezpośrednio zagraża uprawom po tygodniach deficytu opadów. Jeszcze gorsza sytuacji dotyczy pszenicy ozimej na południu USA, gdzie ledwie 27% areału (48% przed rokiem) jest w stanie dobrym i doskonałym.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Optymistyczne prognozy dla tankujących

W tym tygodniu odnotowaliśmy w średnich cenach benzyny 95-oktanowej wyraźną zmianę obniżkową. To zapewne ucieszy kierowców, którzy właśnie wyruszyli na letnie wakacje. Podobne spadkowe...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,940ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE