Kontrakty rolne (też zboża i oleiste) poddały się w środę ogólnemu trendowi panującemu na na rynkach finansowych. Perspektywa dalszych podwyżek stóp procentowych w USA zachęca do kupowania dolara i inwestowania w amerykańskie obligacje, gdzie przenosi się wielu inwestorów finansowych.
Rosnące stopy procentowe na świecie powinny schłodzić gospodarkę (przez to mocno tanieją na giełdach akcje), ograniczając popyt na surowce (wzrost na głównych surowcach się przynajmniej zatrzymał).
Drożejące kredyty to również wzrost kosztów finansowania zakupów i tak już rekordowo drogiej żywności i jeszcze większe problemy dla krajów biednych.
Stąd ONZ prowadzi rozmowy dyplomatyczne mające na celu przywrócenie dostaw z Ukrainy, Rosji i Białorusi. Porozumienie w tej sprawie wpłynęłoby na natychmiastowe, bardzo duże przeceny nawozów, zbóż, olejów roślinnych i nasion oleistych.
W USA tempo zasiewów jarych przyspieszyło, ale kondycja pszenicy ozimej i jarej jest fatalna
Indonezja wprowadzając zakaz eksportu oleju palmowego doprowadziła do obniżenia cen krajowych. Możliwe zatem staje się złagodzenie ograniczeń eksportowych, a to wpływa na spadek cen na rynku olejów roślinnych i nasion oleistych (rzepak).
Upalna i sucha pogoda w całej Francji i Niemczech bezpośrednio zagraża uprawom po tygodniach deficytu opadów. Jeszcze gorsza sytuacji dotyczy pszenicy ozimej na południu USA, gdzie ledwie 27% areału (48% przed rokiem) jest w stanie dobrym i doskonałym.
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com