100 tys. euro dla grup producentów. Szczegółu naboru wniosków

Od 17 listopada przedsiębiorcy działający jako grupy producenckie i organizacje producentów będą mieli szansę uzyskać na swoją działalność nawet 100 tys. euro. Pomoc finansowa udzielana jest przez pierwszych 5 lat działalności. Będzie to już dwunasty nabór wniosków w ramach działania „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”.

100 tys. euro dla grup producentów

Kto może otrzymać dofinansowanie

Program skierowany jest do nowych grup producentów rolnych uznanych od 1 grudnia 2021 r. na podstawie ustawy z 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach. Grupy te muszą składać się z osób fizycznych, prowadzących działalność jako mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo. O dofinansowanie mogą starać się również organizacje producentów uznane na podstawie przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych albo ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych.

Wsparcia nie mogą otrzymać producenci drobiu, wyrobów z mięsa drobiowego i jego podrobów oraz owoców i warzyw.

Warunki uzyskania pomocy

W pierwszej kolejności podmiot zrzeszający rolników musi uzyskać osobowość prawną wraz z rejestracją w Krajowym Rejestrze Sądowym. Kolejnym krokiem jest złożenie w oddziale regionalnym ARiMR wniosku o uznanie za grupę producentów rolnych lub organizację producentów wraz z planem biznesowym (od daty uznania grupa zobowiązana jest do jego realizacji). I wreszcie, po uzyskaniu uznania, w oddziale regionalnym ARiMR, grupa może złożyć wniosek o przyznanie pomocy finansowej.

Wysokość wsparcia i możliwości jego wykorzystania

Pomoc jest realizowana w formie rocznych płatności przez pięć pierwszych lat, następujących po dacie uznania grupy producentów rolnych lub organizacji producentów. Limit przyznawanych środków finansowych to 100 tys. euro w każdym roku tego okresu. Wysokość wsparcia wynosi: w pierwszym roku – 10 proc. przychodów netto, w drugim roku – 9 proc., w trzecim roku – 8 proc. w czwartym roku – 7 proc., w piątym roku – 6 proc.

Uzyskane środki finansowe można przeznaczyć m.in. na zakup maszyn, urządzeń czy środków ochrony roślin – w zależności od potrzeb beneficjentów.

Kiedy i gdzie złożyć wniosek?

Wnioski o przyznanie pomocy od 17 listopada do 30 grudnia 2022 r. przyjmować będą oddziały regionalne ARiMR. Dokumenty można będzie złożyć osobiście, elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP albo przesłać przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce Poczty Polskiej.

W dobiegającym właśnie końca Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 odbyło się do tej pory jedenaście naborów wniosków o dofinansowanie na tworzenie grup producentów rolnych i organizacji producentów. Dotychczas ARiMR zawarła umowy o przyznaniu pomocy na kwotę blisko 1,1 mld zł. Ponad 1,2 tys. grup otrzymało wsparcie w ramach tego programu.

Nabory z KPO – wnioski na ponad 203 mln zł

Zgodnie z rejestrem prowadzonym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa obecnie funkcjonuje 789 aktywnych grup producentów rolnych, które zrzeszają ponad 9 tys. członków. Zajmują się one najczęściej produkcją zbóż oraz nasion roślin oleistych, ziemniaków, trzody chlewnej, bydła oraz mleka krowiego.

Źródło: KRIR

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rynek mleka: Opłacalność balansuje na krawędzi

Ceny skupu mleka są mocno zróżnicowane w zależności od odbiorcy oraz konkretnego cennika. Średnia cena waha się w okolicach 2,05 zł za litr mleka surowego. Zdaniem...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics