2 grosze do kilograma. Projekt unijnej pomocy dla producentów mleka do konsultacji społecznych

10 listopada Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło do konsultacji społecznych rządowy projekt rozporządzenia dotyczący unijnej pomocy dla producentów mleka.

 

\"rolnictwo,

 

Komisja Europejska przyznała Polsce prawie 120 mln zł wsparcia w związku z trudną sytuacją na rynku mleka i mięsa. Polski resort rolnictwa zdecydował, że pomoc ta w całości trafi do producentów mleka, którzy w związku z suszą i zniesieniem limitów produkcyjnych znaleźli się w najtrudniejszej sytuacji.

Wnioski o pomoc będzie można składać do oddziałów do Agencji Rynku Rolnego do 15 grudnia tego roku, a wypłata pieniędzy rozpocznie się 15 stycznia 2016 roku. Na pieniądze mogą liczyć ci producenci mleka, którzy nie przekroczyli limitu jego produkcji w ostatnim roku kwotowym.

– Pomoc będzie przysługiwała rolnikom, którzy mają kwotę mleczną nie niższą niż 15 tysięcy kilogramów i nie wyższą niż 250 tysięcy kilogramów – poinformowało ministerstwo rolnictwa. Poza tym rolnik ubiegający się o wsparcie, w dniu złożenia wniosku powinien być właścicielem co najmniej trzech krów typu mlecznego lub kombinowanego, w wieku powyżej 24 miesięcy, zgłoszonych do Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt.

Szacunkowa wysokość wsparcia może wynieść około 2 grosze do kilograma mleka.

Za innym rozwiązaniem opowiadała się Krajowa Rada Izb Rolniczych. Zdaniem rolniczego samorządu producentom mleka należało dopłacić do 1 litra określoną dla gospodarstwa kwotę mleczną, po udokumentowaniu przez rolnika aktualnej produkcji i sprzedaży mleka według stanu na 1 marca 2015 roku. KRIR proponowało też inne rozwiązanie – wypłatę pomocy do wszystkich krów mlecznych.

– Szacunkowa wysokość wsparcia do krowy mlecznej wynosiłaby ok. 48 zł, a pomoc uzyskałoby 370756 producentów – wylicza KRIR.

Czytaj także:
Mleko w stanie wrzenia. Unijni rolnicy znów protestują

Polska jest piątym co wielkości otrzymanego wsparcia krajem unijnym. Najwięcej pieniędzy dostali Niemcy (ponad 62 mln euro) i Francja (prawie 63 euro). Kwota przyznana Polsce wynosi prawie 30 mln euro (dokładnie: 28 946 973 euro).

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot.flickr.com/Josh Kelahan

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here