200 chłodni trafiło do kół łowieckich

W siedzibie firmy Vacuum Global z Ostrzeszowa, która wygrała przetarg na dostarczenie chłodni, przydzielono pierwsze z 200 chłodni przyznawanych w ramach programu „Ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF)”, finansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Polski Związek Łowiecki, aby odciążyć budżety kół łowieckich, pokrył koszty ubezpieczenia chłodni. Jednorazowy koszt ubezpieczenia takiej chłodni to 300 zł.

 

200 chłodni trafiło do kół łowieckich
200 chłodni trafiło do kół łowieckich

5 października rozstrzygnięto przetarg na producenta chłodni z przeznaczeniem do przetrzymywania odstrzelonych dzików. ZG PZŁ przystąpił więc do naboru wniosków na chłodnie z kół łowieckich. Zaledwie w ciągu czterech dni limit 200 chłodni, które mają być rozdysponowane w pierwszej turze, został wyczerpany.

Jako pierwsze chłodnie otrzymały koła z terenów najbardziej zagrożonych rozprzestrzenieniem się wirusa ASF:

– KŁ nr 25 „Knieja” z Łodzi,

– KŁ nr 28 „Przepiórka” z Wali Wiązowej,

– WKŁ nr 418 „Widawa” z Wrocławia,

– KŁ „Diana” z Milicza,

– KŁ nr 85 „Ryś” z Poznania,

– KŁ nr 33 „Żbik” z Mosiny,

– KŁ nr 36 „Sokół” z Kalisza,

– KŁ nr 42 „Daniel” z Bukowca Starego,

– KŁ nr 12 „Jaźwiec” z Poznania.

W przekazaniu chłodni wzięli udział łowczy krajowy Paweł Lisiak, członek ZG PZŁ Damian Przestacki, prezes firmy Vaccum Global Jakub Megas oraz przedstawiciele kół łowieckich.

Podkreślano, że obecnie najważniejszym celem myśliwych jest właśnie walka z wirusem, który nie tylko dziesiątkuje populację czarnego zwierza, ale zagraża też gospodarce kraju, a szczególnie hodowcom trzody chlewnej. Dlatego też każda pomoc w ograniczeniu ASF jest bardzo ważna, a otrzymane chłodnie stanowią tego najlepszy przykład. Bez możliwości przetrzymywania tusz upolowanych dzików do chwili otrzymania wyników badań pod kątem obecności wirusa niemożliwa jest ani realizacja odstrzału planowego, ani sanitarnego.

Nabór na kolejne 200 szt. chłodni zostanie ogłoszony w najbliższym czasie.

Źródło: PZŁ

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 + osiemnaście =

Advertisement
11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,895ObserwującyObserwuj
7,670SubskrybującySubskrybuj

Ostatni moment, by ubiegać się o pomoc na inwestycje chroniące przed ASF lub powodzią

26 listopada to ostatni dzień na złożenie wniosków o przyznanie pomocy na inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej. Wsparcie to jest finansowane z budżetu...
Advertisement

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE