51 zł za tonę ukraińskiej pszenicy! Kołodziejczak ma pełną listę firm

Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa podczas wczorajszego spotkania z rolnikami w Morągu poinformował, że ma gotową listę firm, które sprowadzały zboże z Ukrainy. Dane te są szokujące, gdyż najtańsza przywożona w zeszłym roku z Ukrainy pszenica kosztowała 51 zł za tonę, czyli 20 razy poniżej progu opłacalności.

51 zł za tonę ukraińskiej pszenicy! Kołodziejczak ma pełną listę firm

Lista wszystkich firm jest już skompletowana. W tym tygodniu podeprzemy się takimi opiniami prawnymi, żeby można to było upublicznić. Żeby każdy Polak mógł zobaczyć kto zarabiał, kiedy polscy rolnicy mieli wielki problem – powiedział Kołodziejczak. Tej listy nikt nie miał do tej pory. Ja jestem pierwszym człowiekiem w Polsce, który o taką listę się upomniał. Pochodzi ona z różnych służb – dodał Kołodziejczak.

Według wiceministra Kołodziejczaka poprzednia lista, którą opublikowała minister Anna Gembicka jest nie precyzyjna i nie jest zgodna z prawdą.

My mamy dokładną listę, która pokazuje o której godzinie, ile transportów wjechało do Polski. To są szokujące dane. To jest ponad 6 miliardów złotych, które wyjechały na Ukrainę a powinny zostać w Polsce. To jest 330 tysięcy ton technicznego zboża, rzepaku, kukurydzy, które zostały wprowadzone na nasz rynek i najprawdopodobniej zjedzone. Najtańsza tona pszenicy z Ukrainy przywieziona w poprzednim roku kosztowała 51 złotych za tonę. To jest 20 razy poniżej kosztów opłacalności – podkreślił Kołodziejczak.

Szczegółowe kontrole na granicach

Michał Kołodziejczak zapowiada dalsze bardzo szczegółowe kontrole na granicach. „Zajrzymy do każdej ciężarówki” – zapowiada wiceminister. „Macie w mojej osobie swojego człowieka w ministerstwie rolnictwa. Zrobię co będę mógł. Będziemy działać i będzie skuteczność!” – zapowiedział wiceminister.

AM/Redakcja AgroNews

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Polacy uznają pszczoły za zwierzęta wymagające największej ochrony

Z najnowszego badania opinii publicznej wynika, że ponad 69 proc. respondentów uznaje pszczoły za zwierzęta wymagające największej ochrony w Polsce, a niemal trzy czwarte...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics