7 zasad montażu parapetów

Jak powinien wyglądać prawidłowy montaż parapetów zewnętrznych? Jak czytamy na  www.e-okna.pl, "zadaniem parapetu zewnętrznego jest ochrona fragmentu elewacji budynku i odprowadzenie wody opadowej. Niestety nawet najwyższej jakości parapet nie spełni swojej funkcji, jeśli zamocujemy go niewłaściwie. Błędny montaż przysporzy nam z pewnością wielu kłopotów. Jak ich uniknąć?

7 zasad montażu parapetu zewnętrznego
"

 1. Parapetowi należy nadać spadek 50 w kierunku zewnętrznym, by mógł swobodnie odprowadzać wodę poza fragment muru, który osłania.
   
 2. Parapet powinien wystawać od 30 do 40 mm poza fasadę, tak aby spływająca po nim woda nie obmywała elewacji.
   
 3. Zewnętrzną krawędź parapetu (kapinos), formuje się tak, by spływająca woda nie zaciekała pod spód parapetu i na ścianę.
   
 4. W oknach plastikowych i aluminiowych parapet nie powinien przysłaniać otworów odwadniających, umieszczonych w dolnym profilu ościeżnicy.
   
 5. Tynkowanie bocznych krawędzi parapetu może być fatalne w skutkach. Pod wpływem czynników atmosferycznych, parapet zmienia swoje wymiary (tzw. rozszerzalność liniowa), napiera na ściany i powoduje ich pękanie. Trzeba zapewnić mu  możliwość termicznej zmiany długości – w tym celu miejsca styków uszczelnia się trwale plastycznymi materiałami.
   
 6. Parapety metalowe (ze stali i aluminium), należy odpowiednio zabezpieczyć przed silnymi podmuchami wiatru. Ważna jest także ich izolacja dźwiękowa – w tym celu przykleja się specjalną podkładkę tłumiącą.
   
 7. Do uszczelniania parapetów z PVC i konglomeratu kamiennego, używa się jedynie silikonu, który trwale przykleja się do tych tworzyw. Zastosowanie pianki montażowej, może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. W wyniku jej rozprężania parapet może pęknąć.

Tak zamontowane parapety zewnętrze z pewnością będą służyć przez lata.

Redakcja AgroNews
fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here