800 mln zł na pomoc dla rolników poszkodowanych przez suszę

Nawet 1000 zł dopłaty do hektara dostaną rolnicy, u których straty w uprawach przekroczyły 70 proc. Rząd ogłosił pomoc dla rolników poszkodowanych przez suszę lub powódź. Na jego realizację przeznaczył prawie 800 mln zł, w tym 697 mln zł na dopłaty do hektara zniszczonych upraw.

pomoc dla rolników poszkodowanych przez suszę, rolnik, rolnictwo, Ardanowski, Morawiecki, susza, IUNG

W ramach Rady Ministrów podjęliśmy decyzję o przeznaczeniu bezprecedensowych środków, aby złagodzić te straty, bo rząd jest także po to, by minimalizować skutki pogodowe, a nie chować głowę w piasek – mówił premier Mateusz Morawiecki w Konradowie w woj. lubuskim, ogłaszając pomoc dla rolników poszkodowanych przez suszę.

Pomoc dla rolników poszkodowanych przez suszę lub powódź

Pomoc dla gospodarstw rolnych i rybackich będzie udzielana w tym roku w formie dotacji dla producentów rolnych, których starty w wyniku suszy lub powodzi objęły co najmniej 30 proc. danej uprawy. Będą to także dotacje dla podatników podatku rolnego, którzy w br. prowadzili chów lub hodowlę ryb słodkowodnych w stawach rybnych położonych na obszarze gmin, w których wystąpiła susza lub powódź.

Rolnicy będą mogli ubiegać się również o spłatę przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na rzecz banków pełnego oprocentowania (przez okres nie dłuższy niż 2 lata) w przypadku zawieszenia przez nich spłaty preferencyjnych kredytów. Tą formą pomocy zostaną objęci nie tylko rolnicy poszkodowani przez suszę lub powódź, ale także przez ASF.

Najbardziej pokrzywdzeni rolnicy, u których straty w uprawach przekroczyły 70 proc. mogą liczyć na 1000 zł dopłaty do hektara, o ile ubezpieczonych mają co najmniej 50 proc upraw. Nie jest jeszcze znana wysokość dotacji do strat suszowych od 30 proc. do 70 proc.

Prawie 800 mln zł na pomoc dla rolników poszkodowanych przez suszę

Na realizację programu w 2018 r. rząd przeznaczy z budżetu państwa 799,5 mln zł:

• 25 mln zł na dopłaty do oprocentowania kredytów na wznowienie produkcji,
• 60 mln zł na dopłaty do oprocentowania kredytów należnego od kredytobiorców,
• 697 mln zł na dotacje do 1 ha zniszczonych w co najmniej 30 proc. upraw rolnych,
• 17,5 mln zł na dotacje do 1 ha powierzchni stawów.

Ponad pół miliarda złotych strat

Według danych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa susza rolnicza występuje na obszarze całej Polski: w 82,97 proc. gmin, na powierzchni 63,14 proc. gruntów ornych.
Suszą zostało dotkniętych prawie 112 tysięcy gospodarstw. Powierzchnia zniszczonych upraw wynosi ok. dwóch milionów hektarów, a straty oszacowane do tej pory przekraczają 560 mln złotych. Ale nie jest to ostateczna kwota, ponieważ komisje oceniające szkody nadal pracują. Końcowy bilans strat może wynieść nawet 900 mln zł.

Najbardziej ucierpieli rolnicy z województwa wielkopolskiego. Tam poszkodowanych jest ok. 30 tys. gospodarstw, a powierzchnia upraw dotkniętych klęską wynosi 500 tys. ha. Bardzo duże straty odnotowano także w województwach: warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i podlaskim.

Kamila Szałaj

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × three =

Advertisement
Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,105ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Uwaga! Ciąg dalszy niebezpiecznych burz i upałów!

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie dotyczące nadchodzących groźnych burz i upałów. Kulminacja niebezpiecznej pogody spodziewana jest na wieczór. Ulewny deszcz, grad i silny wiatr, w porywach...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE