ABW zajmie się sprawą uboju rytualnego!

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zajmie się „rozpoznaniem tematu” utrzymania zakazu uboju rytualnego – poinformował minister rolnictwa Stanisław Kalemba, który z szefem ABW spotkał się na kilka dni przed sejmowymi głosowaniami w tej sprawie.

Zdaniem Kalemby to, co dzieje się wokół głosowania nad projektem ustawy o uboju rytualnym, wskazuje na to, że być może komuś szczególnie zależy, by zakaz takiego uboju w Polsce został utrzymany.

 

\"\"

 

Gość „Salonu politycznego Trójki” powiedział, że na kilka dni przed ostatnim głosowaniem w Sejmie ws. uboju spotkał się z szefem ABW. – Agencja zajmie się rozpoznaniem tematu – podkreślił.

Jak wyjaśnił minister, pojawiły się informacje, że przed pierwszym głosowaniem w tej sprawie uaktywniły się środowiska lobbystów, „nasiliły się kontakty”. Do tego – jak podkreślił – być może nieprzypadkowo w debacie publicznej na temat uboju rytualnego, m.in. w mediach, pominięto lub zlekceważono informacje o tym, że nasz krajowy rynek związany z ubojem rytualnym wart jest ponad miliard złotych, a przy produkcji pracuje wiele osób. A także że zakaz uboju rytualnego sprawi, że inne kraje wejdą na rynek sprzedaży mięsa, zajmowany przez Polskę.

Kalemba przypomniał, że kilkanaście lat temu w ten sam sposób, m.in. nastawiając ludzi negatywnie do sprawy, pokazując w mediach narzędzia sprzed 30 lat, zakończono tucz kaczek na stłuszczone wątroby. – To była nagonka. W tym czasie, w bogatych państwach europejskich wspierano finansowo osoby, które się tym zajmowały – zaznaczył.

Czytaj także:
Uwaga na burakochwasty i pośpiechy!
Czy nowoczesne maszyny wyprą rolników?
Czy dosięgnie nas Afrykański Pomór Świń?

Gość radiowej Trójki poinformował, że PSL nie przygotowuje w sprawie uboju rytualnego żadnej nowej inicjatywy ustawodawczej. Zaznaczył, że jego zdaniem sprawą powinien zająć się teraz Trybunał Konstytucyjny, który musi zbadać, czy zakaz jest zgodny z konstytucją i umowami zawartymi z gminami wyznaniowymi.

W piątek Sejm odrzucił rządowy projekt ustawy dopuszczającej ubój zwierząt bez ogłuszania, czyli tzw. ubój rytualny. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt powstał po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2012 roku, który orzekł, że rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 2004 roku, na podstawie którego dokonywany był tego rodzaju ubój, było sprzeczne z ustawą o ochronie zwierząt, a przez to z konstytucją.

Źródło: TVP Parlament,
Redakcja AgroNews, fot.:sxc
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics