ABW zajmie się sprawą uboju rytualnego!

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zajmie się „rozpoznaniem tematu” utrzymania zakazu uboju rytualnego – poinformował minister rolnictwa Stanisław Kalemba, który z szefem ABW spotkał się na kilka dni przed sejmowymi głosowaniami w tej sprawie.

Zdaniem Kalemby to, co dzieje się wokół głosowania nad projektem ustawy o uboju rytualnym, wskazuje na to, że być może komuś szczególnie zależy, by zakaz takiego uboju w Polsce został utrzymany.

 

\"\"

 

Gość „Salonu politycznego Trójki” powiedział, że na kilka dni przed ostatnim głosowaniem w Sejmie ws. uboju spotkał się z szefem ABW. – Agencja zajmie się rozpoznaniem tematu – podkreślił.

Jak wyjaśnił minister, pojawiły się informacje, że przed pierwszym głosowaniem w tej sprawie uaktywniły się środowiska lobbystów, „nasiliły się kontakty”. Do tego – jak podkreślił – być może nieprzypadkowo w debacie publicznej na temat uboju rytualnego, m.in. w mediach, pominięto lub zlekceważono informacje o tym, że nasz krajowy rynek związany z ubojem rytualnym wart jest ponad miliard złotych, a przy produkcji pracuje wiele osób. A także że zakaz uboju rytualnego sprawi, że inne kraje wejdą na rynek sprzedaży mięsa, zajmowany przez Polskę.

Kalemba przypomniał, że kilkanaście lat temu w ten sam sposób, m.in. nastawiając ludzi negatywnie do sprawy, pokazując w mediach narzędzia sprzed 30 lat, zakończono tucz kaczek na stłuszczone wątroby. – To była nagonka. W tym czasie, w bogatych państwach europejskich wspierano finansowo osoby, które się tym zajmowały – zaznaczył.

Czytaj także:
Uwaga na burakochwasty i pośpiechy!
Czy nowoczesne maszyny wyprą rolników?
Czy dosięgnie nas Afrykański Pomór Świń?

Gość radiowej Trójki poinformował, że PSL nie przygotowuje w sprawie uboju rytualnego żadnej nowej inicjatywy ustawodawczej. Zaznaczył, że jego zdaniem sprawą powinien zająć się teraz Trybunał Konstytucyjny, który musi zbadać, czy zakaz jest zgodny z konstytucją i umowami zawartymi z gminami wyznaniowymi.

W piątek Sejm odrzucił rządowy projekt ustawy dopuszczającej ubój zwierząt bez ogłuszania, czyli tzw. ubój rytualny. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt powstał po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2012 roku, który orzekł, że rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 2004 roku, na podstawie którego dokonywany był tego rodzaju ubój, było sprzeczne z ustawą o ochronie zwierząt, a przez to z konstytucją.

Źródło: TVP Parlament,
Redakcja AgroNews, fot.:sxc
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here