ADM i Bayer łączą siły w celu szerszego stosowania regeneratywnych praktyk rolniczych w Europie

ADM (NYSE: ADM) i Bayer ogłosiły rozszerzenie współpracy obejmującej wspólne działania z rolnikami w celu szerszego stosowania regeneratywnych praktyk rolniczych w Europie.

ADM i Bayer łączą siły w celu szerszego stosowania regeneratywnych praktyk rolniczych w Europie

W zeszłym roku firmy przeprowadziły badanie wykonalności, by ocenić wpływ praktyk rolnictwa regeneratywnego na ograniczanie emisji gazów cieplarnianych, zwiększanie bioróżnorodności oraz poprawę zdrowia gleby. Do badań zaangażowano rolników uprawiających rzepak ozimy na powierzchni około 9000 hektarów w Polsce. Celem było określenie potencjału ograniczenia emisji dwutlenku węgla przy jednoczesnym tworzeniu indywidualnego dla danego rolnika planu działania w zakresie przejścia na rolnictwo regeneratywne. Wstępne oceny wykazały, że emisje z hektarów upraw objętych co najmniej jedną rolniczą praktyką regeneratywną były o 15% niższe niż w przypadku upraw konwencjonalnych. Analiza wskazuje, że poziom ograniczenia emisji może sięgać nawet 40% w przypadku rolników kompleksowo stosujących regeneratywne praktyki.

W ramach następnego etapu współpracy program obejmie kolejne gatunki roślin uprawnych, takie jak kukurydza, pszenica i jęczmień, a pod względem geograficznym zostanie rozszerzony na obszar Europy Wschodniej. Rolnicy uzyskają wsparcie finansowe i techniczne przy wdrażaniu regeneratywnych praktyk rolniczych, takich jak:

  •  ograniczenie orkiuprawy okrywowe,
  •  wsiewki
  • zarządzanie składnikami odżywczymi,
  • wykorzystanie materii organicznej / obornika,
  • płodozmian.

Wynagrodzenie dla rolników

ADM przyzna wynagrodzenie finansowe rolnikom uczestniczącym w programie za każdy kwalifikowalny hektar upraw zmierzony i zweryfikowany za pomocą technologii cyfrowej firmy Bayer we współpracy z platformą Sandy firmy Trinity Agtech. Platforma Sandy to uznane i potwierdzone naukowo rozwiązanie odpowiadające najwyższym standardom, dostępnym na rynku oraz posiadające łatwe w użyciu narzędzie dla rolników.

Poza wsparciem finansowym rolnicy uczestniczący w programie uzyskają wsparcie agronomiczne od wyspecjalizowanych ekspertów. Wsparcie rozpocznie się od  głębokiej agronomicznej analizy problemów typowych dla każdego regionu, w którym prowadzony jest program. Następnie zostanie przeprowadzona indywidualna ocena uprawy, w czasie której agronomowie odwiedzą tereny uprawne i wraz z rolnikami opracują plany rozwoju odpowiednie dla każdej uprawy. Rolnicy będą mogli dzielić się między sobą doświadczeniami oraz omawiać różne praktyki podczas wizyt na polach uprawnych oraz spotkań umożliwiających dzielenie się wiedzą.

Program oceny wykonalności z 2023 roku stanowił kluczowy element kształtowania prac na większą skalę. Wysłuchanie opinii rolników było kluczowe dla ujęcia wszystkich czynników typowych dla danego regionu. Wstępne gromadzenie danych do obliczeń emisji gazów cieplarnianych oraz analizy gleby wraz z pomiarem sekwestracji dwutlenku węgla umożliwiły rolnikom, ADM i Bayer uzyskanie cennych informacji na temat aktualnego wpływu na środowisko oraz potencjalnych możliwości ograniczeń emisji wraz z rozwojem programu.

„U nas od 15 lat stosujemy praktyki rolnictwa regeneratywnego. Cały czas coś ulepszamy. Testujemy najpierw na mniejszej powierzchni i na podstawie rezultatów decydujemy o wdrożeniu na większym areale. Dzięki tym działaniom nasz ślad węglowy jest niższy” – mówi Karol Pietnoczka, rolnik z Pomorza Zachodniego.

„Prowadzimy w gospodarstwie praktyki rolnictwa regeneratywnego, bo nam się to opłaca. Muszą być one jednak dobrze zrównoważone z innymi praktykami rolniczymi, by w skali całego gospodarstwa osiągnąć sukces. ” – mówi Piotr Hulanicki, rolnik z województwa warmińsko-mazurskiego.

Candy Siekmann, dyrektor działu Climate Smart Agriculture Origination w ADM, mówi: „Rolnictwo regeneratywne jest kluczowe dla naszej pozycji lidera w zakresie zrównoważonego rozwoju i dekarbonizacji, a wprowadzanie programu rolnictwa regeneratywnego w Polsce to istotny etap naszych działań. Nasze wewnętrzne badania pokazują, że większość konsumentów chętniej obdarzyłaby zaufaniem i została klientami sprzedawców i marek, które stosują praktyki rolnictwa regeneratywnego. Działając wspólnie z silnymi partnerami, takimi jak Bayer, pomagamy spełniać te wymogi rolnikom, którzy przecież są najważniejsi w naszych działaniach. Wiążemy duże nadzieje ze współpracą z firmą Bayer przy promowaniu ekonomicznie atrakcyjnego modelu, który przewiduje wspólną pracę firm i rolników nad tworzeniem bardziej elastycznego i zrównoważonego łańcucha dostaw o niższym śladzie węglowym”.

Lionnel Alexandre, dyrektor działu redukcji emisji w Bayer w regionie EMEA w firmie Bayer, mówi: „Współpraca  z ADM w zakresie rolnictwa regeneratywnego w Europie ma dla nas duże znaczenie, ponieważ pokazuje, jak ważne jest budowanie silnego i zaangażowanego podejścia opartego na łańcuchu wartości, gdzie wszyscy mają wspólny cel. Rozwiązanie firmy Bayer łączy zaawansowaną funkcjonalność cyfrową oraz zdolności agronomiczne, wykorzystując wiedzę najlepszych ekspertów i partnerów z całej Europy. Daje to naszym klientom, takim jak ADM, najlepsze zasoby umożliwiające wspieranie kluczowych projektów z obszaru rolnictwa regeneratywnego”.

Źródło: Bayer

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics