Albo kolczyk, albo tatuaż. Jest projekt nowej ustawy o identyfikacji i rejestracji zwierząt

Resort rolnictwa przygotował projekt nowelizacji ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Nowe przepisy wprowadzają m.in. możliwość wyboru przez posiadacza świni metody oznakowania – kolczykiem albo tatuażem.

\"rolnik,

Właściciel trzody chlewnej będzie mógł zdecydować czy zwierzę oznakować kolczykiem czy tatuażem. Oznakowanie musi być dokonane nie później niż przed opuszczeniem przez zwierzę siedziby stada, jeśli świnia zostaje przemieszczona do siedziby innej niż siedziba stada urodzenia i świnia przebywa w tej siedzibie dłużej niż 30 dni.

W przypadku oznakowania świni kolczykiem, projekt nie wskazuje, na której małżowinie usznej świni ma być on założony. Obecne przepisy przewidują, ze kolczyk powinien być założony na lewą małżowinę uszną, jako pierwszą metodę oznakowania świń urodzonych w danej siedzibie stada.

Bez obowiązku zgłaszania dodatkowego oznakowania

Dodatkowego oznakowania świń nie trzeba będzie zgłaszać do ARiMR. Wystarczy obowiązek zgłaszania przemieszczeń zwierząt, wraz z numerami identyfikacyjnymi przemieszczanych zwierząt. 

Utrata lub zniszczenie kolczyka

W przypadku utraty przez świnię kolczyka lub uszkodzenia go w sposób uniemożliwiający identyfikację zwierzęcia posiadacz świni jest obowiązany oznakować świnię numerem identyfikacyjnym zgodnym z numerem siedziby stada, w którym świnia przebywa, w terminie 24 godzin od stwierdzenia tej okoliczności.

Projektowana ustawa o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here