“Allegro dla zboża” już w Polsce

O 12 mln ton (2%) w tym roku wzrośnie ilość zboża w światowym handlu według szacunków Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC). W sezonie 2020/2021 wolumen zboża w światowym obrocie handlowym przekroczy już 2,2 miliarda ton.

Przy tak ogromnych wolumenach coraz większą rolę odgrywają narzędzia cyfrowe, ułatwiające optymalizację handlu zbożem. W Danii już 40% rolników zarejestrowało się na cyfrowej giełdzie zbożowej Commoditrader, a producenci zbóż korzystający z platformy uzyskali nawet o 12% lepsze ceny zbytu. Giełda Commoditrader jest już dostępna w Polsce.

Ceny o 12 proc. lepsze niż w tradycyjnym handlu

Commoditrader zapewnia producentom i nabywcom lepszy i szerszy dostęp do rynku, a co najważniejsze – pozwala na uzyskanie korzystniejszych cen i to dla obu stron transakcji. Duńskie i rumuńskie doświadczenia mówią o uzyskaniu cen nawet o 12 proc. lepszych od średnich cen rynkowych uzyskanych w tradycyjnej formie handlu w tym samym czasie.

Użytkownicy mogą zarówno sprzedawać, jak i skupować zboże tak, jak na znanych w Polsce platformach do e-handlu: Allegro czy OLX. Kupujący i sprzedający mogą zgłosić swoje zainteresowanie zakupem lub sprzedażą poprzez tworzenie lub wystawianie ofert na licytacje.

Giełda z towarem i  transportem

Z cyfrowej giełdy Commoditrader korzystają zarówno rodzinne gospodarstwa, jak i wielcy producenci, oferujący duże partie towarów, a także pośrednicy, doradcy, młyny czy hodowcy poszukujący pasz. Użytkownicy mogą porównać oferty z całej Polski i z zagranicy za pomocą kilku kliknięć, a pośrednicy w jednym miejscu znajdą oferty zarówno sprzedających, jak i kupujących zboże. Podstawową funkcjonalnością platformy jest giełda, czyli miejsce, gdzie użytkownicy będą mogli tworzyć oferty kupna lub sprzedaży.

Korzystający z aplikacji będą mogli dodawać certyfikaty, określać parametry jakości towarów, a także tworzyć określone ceny dla różnych segmentów odbiorców.

Zakup łącznie z transportem

Jedną z najważniejszych funkcji Commoditrader jest możliwość zakupu towaru łącznie z transportem – platforma ułatwi kontakt z niezależnym dostawcą logistycznym.

  • Wierzymy, że można uczestniczyć w handlu na uczciwych zasadach i z równym dostępem do informacji – mówi Ida Boesen, współtwórczyni Commoditrader, która swą karierę zawodową zaczynała właśnie w sektorze rolnym. – Przy tworzeniu platformy przyświecała nam chęć zapewnienia producentom zbóż lepszego i szerszego dostępu do rynku. Dzięki naszemu produktowi, rolnicy będą mieli lepszy punkt wyjścia do negocjacji cen, a także lepszy dostęp do różnych rodzajów partnerów: producentów, handlowców, młynów, pośredników. I to wszystko w jednym miejscu.

 Nowe technologie w handlu i rolnictwie

Jak podaje OECD, cyfryzacja handlu żywnością zachodzi z niespotykaną dotąd prędkością na całym świecie. Wraz z rosnącym stopniem globalnych współzależności, większym zapotrzebowaniem na dostawę na czas i coraz wyższymi wolumenami, procesy w handlu muszą być szybsze i bardziej niezawodne niż kiedykolwiek wcześniej.

  • Transformacja cyfrowa w międzynarodowym handlu spowodowała między innymi obniżenie kosztów oraz połączyła większą liczbę przedsiębiorstw i konsumentów na całym świecie. – wyjaśnia Julie Koch Fahler, współzałożycielka Commoditrader, mająca doświadczenie w branży technologicznej. – Cyfryzacja zwiększa zakres, skalę i szybkość handlu. Umożliwia dostarczanie produktów i usług większej liczbie odbiorców. Korzystanie z nowych, innowacyjnych rozwiązań i narzędzi cyfrowych powoduje zwiększenie przewagi konkurencyjnej, ułatwia zarządzanie przedsiębiorstwem, przezwycięża bariery wzrostu. Te zmiany następują także w rolnictwie.

Aplikacja jest bezpłatna

Korzystanie z Commoditrader jest bezpłatne, za wyjątkiem wybranych funkcjonalności. Nieodpłatne są najważniejsze funkcje – czyli możliwość wystawiania nieograniczonej liczby ogłoszeń, składanie nieograniczonej liczby umów, korzystanie z opcji pośrednictwa transportu, rekomendacje, możliwość ubezpieczenia transakcji, zarządzanie transportem, samoobsługowe centrum wsparcia.

Płatny dostęp do platformy dodatkowo oferuje m.in. dostęp do informacji cenowych i rynkowych, dostęp do pełnej bazy użytkowników, ceny kontraktów futures, indywidualne wdrożenie do programu, a także – już w wersji PRO – testy laboratoryjne, czyli badanie jakości zboża dwa razy do roku.

Rynek zbóż w liczbach:

  • Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) przewiduje wzrost światowej produkcji zbóż w sezonie 2020/2021 o 12 mln ton do 2230 mln t (+ 2% r/r).
  • Komisja Europejska szacuje, że jeżeli nie wystąpią większe zakłócenia pogodowe, to w sezonie 2020/2021 produkcja zbóż w Unii Europejskiej powinna osiągnąć 287,8 mln ton. Jest to wynik o 2,2% niższy niż poprzedzającym sezonie, ale wciąż o 2,2% wyższy niż średnia z 5 lat.
  • Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa podaje, że zbiory zbóż w Polsce w roku 2019 wyniosły 28,8 mln ton i były o 7% większe niż w 2018 r, ale o 4% mniejsze od średnich zbiorów w latach 2013-2017.

Commoditrader w liczbach:

  • 2157 zarejestrowanych użytkowników z Danii i Rumunii,
  • 4,9 mln ton zboża w obrocie,
  • 5 zarejestrowanych firm transportowych,
  • 10 czerwca 2020 – start platformy w Polsce.

Redakcja AgroNews

 

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × two =

Video thumbnail
Sprzedaj plony do PROCAM – zapraszamy na film z załadunku statków zbożem w porcie
07:11
Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,165FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,356ObserwującyObserwuj
5,870SubskrybującySubskrybuj

Wirus HPAI nie odpuszcza! Potwierdzono kolejne ogniska choroby

Ptasia grypa nie ustępuje. Potwierdzono kolejne 5 ognisk wirusa HPAI. W sumie do dziś mamy 306 ognisk grypy ptaków. Przypominamy, że w całym ubiegłym...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE