Amerykanie boją się o eksport drobiu

Przedstawiciel amerykańskiej Rady ds. eksportu drobiu i jaj uważa, że rosyjska inwazja na Ukrainie może utrudnić wysyłki eksportowe drobiu z USA do Azji Środkowej i innych sąsiednich krajów takich jak Armenia i  Gruzja. 

Amerykanie boją się o eksport drobiu
Amerykanie boją się o eksport drobiu

Problem stanowi logistyka i rubel

Amerykańskie statki potrzebują dostępu do gruzińskiego portu Poti nad Morzem Czarnym do obsługi rynków w tym regionie. Póki, co Poti jest obsługiwany przez przewoźników  oceanicznych w przeciwieństwie do zamkniętego portu w Odessie.

Drugi problem, to spadająca wartość  rosyjskiego rubla, który pociąga za sobą w dół waluty krajów Azji Środkowej. Amerykanie zastanawiają się czy te kraje będą w stanie zapłacić za towary importowane. Poza kłopotami, firmy z USA przewidują, że konflikt na Ukrainie stworzy nowe szanse biznesowe w sprzedaży eksportowej ponieważ Ukraina pokrywała istotny popyt  na mięso drobiowe na całym świecie, w tym zaopatrywała cenny rynek Bliskiego Wschodu.

Amerykanie powołują się na ostatnie oświadczenie firmy MHP o wstrzymaniu wysyłek zagranicznych. Ukraińska firma MHP dostarczała kurczaki do 85 krajów na świecie. Sprzedaż eksportowa mięsa drobiowego przez MHP w 2021 roku wyniosła 402,388 tys. ton (2020: 373,734 tys. ton).

Źródło: KIPDiP

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dofinansowanie do wykorzystania biometanu. Kto skorzysta?

Do 25 lipca 2024 r. trwają konsultacje projektu programu priorytetowego „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics