Amerykanie boją się o eksport drobiu

Przedstawiciel amerykańskiej Rady ds. eksportu drobiu i jaj uważa, że rosyjska inwazja na Ukrainie może utrudnić wysyłki eksportowe drobiu z USA do Azji Środkowej i innych sąsiednich krajów takich jak Armenia i  Gruzja. 

Amerykanie boją się o eksport drobiu
Amerykanie boją się o eksport drobiu

Problem stanowi logistyka i rubel

Amerykańskie statki potrzebują dostępu do gruzińskiego portu Poti nad Morzem Czarnym do obsługi rynków w tym regionie. Póki, co Poti jest obsługiwany przez przewoźników  oceanicznych w przeciwieństwie do zamkniętego portu w Odessie.

Drugi problem, to spadająca wartość  rosyjskiego rubla, który pociąga za sobą w dół waluty krajów Azji Środkowej. Amerykanie zastanawiają się czy te kraje będą w stanie zapłacić za towary importowane. Poza kłopotami, firmy z USA przewidują, że konflikt na Ukrainie stworzy nowe szanse biznesowe w sprzedaży eksportowej ponieważ Ukraina pokrywała istotny popyt  na mięso drobiowe na całym świecie, w tym zaopatrywała cenny rynek Bliskiego Wschodu.

Amerykanie powołują się na ostatnie oświadczenie firmy MHP o wstrzymaniu wysyłek zagranicznych. Ukraińska firma MHP dostarczała kurczaki do 85 krajów na świecie. Sprzedaż eksportowa mięsa drobiowego przez MHP w 2021 roku wyniosła 402,388 tys. ton (2020: 373,734 tys. ton).

Źródło: KIPDiP

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wsparcie dla producentów świń – złożono 228 wniosków

Od 2 do 15 lipca 2022 r. można się ubiegać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dofinansowanie w ramach „Nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,939ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE