Advertisement

Analitycy MARS obniżyli swoje prognozy plonów jarych w UE

Eksperci z Europejskiej Agencji Monitorowania Upraw (MARS) nieznacznie skorygowali w dół prognozy plonów upraw wysiewanych wiosną z powodu pogarszających się warunków w południowej i południowo-wschodniej Europie, gdzie suche pogoda z wysokimi temperaturami utrzymywały się przez cały miesiąc.

Analitycy MARS obniżyli swoje prognozy plonów jarych w UE
Analitycy MARS obniżyli swoje prognozy plonów jarych w UE

Aktualnie średni plon kukurydzy w UE przewidywany jest na poziomie 7,78 t/ha (-1,5% poniżej sierpniowej prognozy), jęczmień jary – 4,23 t/ha (-1,6% m/m), słonecznik – 2,36 t/ha (-1,3% m/m), soja – 2,96 t/ha (-1,7% m/m).

Dla odmiany perspektywy plonów jarych w Europie Zachodniej i Środkowej pozostają silne, przekraczając średnią z ostatnich 5 lat. Mars zapowiada zwłaszcza wysokie plony kukurydzy we Francji, Niemczech i Polsce.

Niższe niż w sierpniu oczekiwania średniej wydajności dotyczą też ziemniaka, buraków cukrowych i słonecznika. Nadal jednak prognozowane plony średnie wszystkich upraw wysiewanych wiosną są najczęściej dużo powyżej średniej 5-letniej.

Prognoza plonów średnich w UE:

 

Prognoza plonów średnich w UE
Prognoza plonów średnich w UE

Źródło: eWGT, KE, prognoza z 20.09.2021

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisement
11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,941ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Ceny skupu produktów rolnych wzrosły aż o 45,1 proc. GUS podał szczegóły

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły w kwietniu 2022 r. zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 8,7%), jak i w porównaniu z analogicznym...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE