ANR: sprzedaż gruntów nadal wstrzymana, wznowione będą przetargi na dzierżawę

Agencja Nieruchomości Rolnych wznawia przetargi ograniczone i nieograniczone na dzierżawę gruntów. Jednak nadal będą wstrzymane przetargi na sprzedaż państwowej ziemi.

 

\"rolnictwo,

ANR zapowiada natomiast, że umowy sprzedaży i dzierżawy będą zawierane z kandydatami wyłonionymi w wyniku przeprowadzonych do tej pory przetargów ograniczonych i nieograniczonych, co do których sprzedaży i dzierżawy nie jest wymagane specjalne pełnomocnictwo Prezesa Agencji. Dotyczy to gruntów o powierzchni powyżej 50 ha, których wartość przekracza równowartość dwóch tysięcy ton żyta.

Ponadto ANR będzie prowadziła sprzedaż nieruchomości na rzecz byłych właścicieli lub ich następców prawnych, których zawiadomiono o przeznaczeniu nieruchomości do sprzedaży.

Będzie także możliwe zakupienie ziemi z przeznaczeniem na inwestycje, parki technologiczne, parki przemysłowe, centra biznesowo-logistyczne, składy magazynowe, nowoczesne budownictwo mieszkaniowe, obiekty sportowo rekreacyjne lub nieruchomości położone w strefach ekonomicznych.

Czytaj także:
Prezes ANR został odwołany

ANR ponadto będzie rozdysponowywała lokale mieszkalne, nieodpłatnie przekazywała na rzecz jednostek samorządu terytorialnego nieruchomości Zasobu, a także udzielała bezzwrotnej pomocy finansowej oraz wykonywała obowiązki związane z prawem pierwokupu i odkupu. Będzie również przeprowadzała przetargi w zakresie wydzierżawiania nieruchomości Zasobu.

– Agencja Nieruchomości Rolnych wznawia przetargi na dzierżawę ziemi ze względu na chęć umożliwienia jej uprawy w nowym roku i zabezpieczenia przed ewentualnym przejęciem przez osoby nieuprawnione, m.in. bezumownych użytkowników – informuje biuro prasowe Agencji.

Pozostałe czynności będą mogły być realizowane po zaakceptowaniu przedłożonego, szczegółowego uzasadnienia co do potrzeby ich dokonania.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/micolo j

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here