Antybiotyki w hodowli zwierząt zagarażają ludziom?

Podawanie silnych antybiotyków zwierzętom hodowlanym może być groźne dla człowieka – popdaje brytyjski dziennik „The Independent".

Jak informuje TVP Info, "dane statystyczne zebrane przez Agencję wskazują na gwałtowny wzrost liczby zakażeń superbakteriami odpornymi nawet na najnowsze i najsilniejsze antybiotyki – karbapenemy. Organizmy te pojawiły się w 2003 roku i przez pierwszych kilka lat notowano nie więcej niż 5 zakażeń rocznie. W tym roku jest ich już ponad 650.

„Odporne gronkowce, salmonella i nowy, groźny szczep e–coli, który obecnie grasuje w Niemczech,to wszystko pochodna stosowania antybiotyków w rolnictwie” – pisze dziennik.

Wielka Brytania jest tu szczególnie winna. To jedyny kraj Unii Europejskiej, gdzie rolnik może kupić i podawać zwierzętom antybiotyki bez recepty. Coraz bardziej intensywna hodowla powoduje szybkie przenoszenie się odpornych szczepów między zwierzętami – a poprzez nawóz być może także do roślin.

Już 40 lat temu w Londynie ukazał się raport, który przestrzegał przed masowym stosowaniem antybiotyków w hodowli. Teraz nowa generacja supersilnych antybiotyków zrodziła superodporne bakterie mogące zagrozić ludzkości".

Źródło: TVP Info, www.tvp.info, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here