Apel o zapewnienie bezpieczeństwa nasiennego Europy

Wraz z końcem roku 2023 Unia Europejska zbliża się do podjęcia ważnych decyzji, które zadecydują o przyszłości sektora hodowli roślin i nasion oraz będą miały istotny wpływ na cały europejski łańcuch rolno-spożywczy.

Apel o zapewnienie bezpieczeństwa nasiennego Europy

Innowacje w zakresie hodowli roślin są od dziesięcioleci głównym czynnikiem wzrostu produktywności w tym łańcuchu. Ponad dwie trzecie tych korzyści przypisuje się postępowi genetycznemu wynikającemu z naszych publicznych i prywatnych wysiłków w zakresie hodowli roślin. Dzięki tym wysiłkom Europa stała się liderem w hodowli roślin, zaopatrzeniu w nasiona i produkcji rolnej, przyczyniając się do bezpieczeństwa żywnościowego i coraz zdrowszej diety zarówno w Europie, jak i na świecie.

Obecnie sukcesowi temu zagrażają rosnące wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi, które narażają nasze uprawy na ryzyko z powodu bardziej ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak susze i powodzie, nowe szkodniki i choroby, które rozwijają się w tych nowych warunkach. Jednocześnie hodowla roślin i produkcja rolna muszą wnosić swój wkład w ochronę naszych zasobów naturalnych, zapewniając zrównoważone dostawy żywności z mniej dostępnych gruntów i zmniejszając naszą zależność od kluczowych środków produkcji, takich jak pestycydy i nawozy.

Unia Europejska ma możliwości wprowadzania dalszych innowacji i skutecznego sprostania tym wyzwaniom. Dwie inicjatywy ustawodawcze dotyczące nowych technik modyfikacji genów i unowocześnionym sposobem obrotu materiałem siewnym zaproponowane przez Komisję w lipcu mają potencjał zwiększenia postępu i wiodącej pozycji Europy w hodowli roślin. To zapewni Europie nasiona wysokiej jakości i zbuduje odporny, naprawdę zrównoważony system żywnościowy.

Euroseeds i jego 35 krajowych stowarzyszeń nasiennych oraz tysiące wspólnie reprezentowanych przez nas firm zajmujących się hodowlą roślin i nasionami wzywają państwa członkowskie UE i członków Parlamentu Europejskiego, aby umożliwili hodowcom roślin wprowadzenie innowacji z korzyścią dla rolnictwa i obywateli.

Europa musi i może rozwijać swoją własną przyszłość. Zacznijmy rozwijać tę przyszłość – teraz!

Źródło:

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics