Apelują o interwencję na rynku mleka

Prezesi organizacji mleczarskich i związków rolniczych alarmują, że stytuacja na rynku dramatycznie się pogarsza. W tej sprawie wystąpili do ministra rolnictwa z apelem o interwencję.

– W ostatnich tygodniach sytuacja na rynku mleka zdecydowanie się pogarsza. Ceny zbytu podstawowych artykułów mleczarskich obecnie są zdecydowanie niższe niż uzyskiwane jeszcze w styczniu br. Ponadto, sytuację dodatkowo pogarsza brak zainteresowania produktami mleczarskimi ze strony eksporterów. Do tego dochodzi fakt, że zapasy systematycznie rosną zapasy w magazynach
– piszą w liście do ministra prezesi organizacji.

Zdaniem autorów listu, gdyby taka sytuacja się utrwaliła i utrzymywała w ciągu całego roku, byłaby to ciężka sytuacja nie tylko dla zakładów przerabiających mleko, ale również dla rolników – producentów mleka. Przy obecnych cenach zbytu artykułów mleczarskich, które prawdopodobnie będą jeszcze niższe – należy liczyć się z dość drastyczną obniżką cen skupu mleka. Niektóre prognozy zmierzają nawet w kierunkach obniżenia tych cen do poziomu 1,00 -1,10 zł/ltr, co byłoby niezwykle niekorzystne dla przyszłości produkcji mleka w Polsce.

– Wydaje się zasadnym, że należy zacząć podejmować działania na szczeblu UE w celu uruchomienia instrumentów rynkowego wsparcia. Zdaniem przedstawicieli powyższych organizacji należy w pierwszej kolejności uruchomić dopłaty eksportowego do pełnego i odtłuszczonego mleka w proszku i masła, a w następnej kolejności do serów. Interwencja na rynku masła, przy obecnie obowiązującej cenie, tj. 246,39 EUR/100kg i cenie jego skupu 221,75 EUR/100 kg w ramach limitu 30 tys. – może nie przynieść zamierzonych efektów – czytamy w liście skierowanym do ministra Sawickiego.

List podpisali: Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych wraz z Prezesem Zarządu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew. – Waldemarem Brosiem, Prezesem Zarządu Związku Polskich Przetwórców Mleka – Marcinem Hydzikiem oraz Wiceprezesem Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy – Wojciechem Derengiewiczem.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here