Apelują o odwagę w reformowaniu WPR

ARC 2020, porozumienie organizacji społecznych z całej Europy naciska na decydentów, by wykazali się odwagą w reformowaniu Wspólnej Polityki Rolnej. Na drugiej europejskiej konferencji, która odbyła się w dniu 13 lipca 2011 r. w siedzibie Europejskiego Komitetu Ekonomiczno Społecznego w Brukseli, członkowie ARC dyskutowali perspektywy reformy z Komisarzem Dacianem Cioloşem, Markiem Sawickim – Prezydentem Rady Ministrów Unii Europejskiej i Albertem Dessem – sprawozdawcą Parlamentu Europejskiego .

Odnosząc się do  "Komunikatu społeczeństwa obywatelskiego do instytucji Unii Europejskiej", opublikowanym przez ARC2020 w dniu 19 listopada 2010 r., równolegle do dokumentów Komisji Europejskiej rzecznik ARC2020 – Arie van den Brand powiedział:

"Wierzymy, że nasz głos był słyszany od czasu rozpoczęcia konsultacji ze społeczeństwem obywatelskim w ubiegłym roku, przynajmniej zgodziliśmy się co do wyzwań, które stoją przed nami wszystkimi. Konieczne są radykalne zmiany, by sprostać zmianom klimatycznym, utracie różnorodności biologicznej i wielkim dysparytetom społecznym w Europie i na świecie. Teraz europejscy decydenci muszą wykazać się odwagą w pracy na rzecz długoterminowych zmian politycznych. Nowa Wspólna Polityka Rolna musi być skierowana na to, jak naprawdę zrównoważone systemy rolnicze i żywnościowe będą wdrożone w praktyce, jak rynki mogą lepiej działać, by oferować rolnikom sprawiedliwy dochód i zapewnić konsumentom żywność dobrą dla zdrowia. Żeby zaoferować wystarczającą ilość żywności w długoterminowej perspektywie, potrzebujemy rzeczywistej zmiany paradygmatu, która zakończy aktualne niezrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych, przesunie rolnictwo w kierunku systemów solarnych i zredukuje powierzchnię gruntów użytkowanych za granicami Europy na produkcję pasz dla zwierząt. Potrzebujemy także renesansu wsi przez specyficzną politykę wiejską, włączającą wszystkich, taką, która wzmocni lokalne zarządzanie i innowacje we wszystkich regionach Europy”.

Na konferencji wypowiadał się  Jim Harkness z Institute for Trade and Development Policy (IATP – Instytut Polityki Handlu i Rozwoju w USA) mówiąc o potencjalnych transatlantyckich i globalnych koalicjach w budowaniu zrównoważonych systemów żywnościowych; Tim Lang – profesor polityki żywnościowej City University London, który powiedział, że oczywiste powiązania rolnictwa z żywnością i zdrowiem publicznym nie zostały jeszcze wystarczająco podkreślone w debacie o WPR oraz Erik Mathijs – profesor i dyrektor wydziału ekonomiki rolnictwa i gospodarki żywnościowej  uniwersytetu K.U.Leuven (Belgia), który wskazał na możliwości odejścia od „produktywizmu” do „wystarczalności” w produkcji i konsumpcji żywności. 

Członkowie ARC poczuli się wzmocnieni końcowymi słowami Komisarza Cioloşa, który powiedział, że ARC nie powinna stanąć na tym, że „komunikowanie się społeczeństwa obywatelskiego z instytucjami Unii Europejskiej” została zakończona.

– Właściwie chciałbym zaostrzyć Wasz apetyt na bardziej konstruktywną pracę po opublikowaniu propozycji legislacyjnych dotyczących WPR w październiku tego roku – powiedział Cioloş.

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­———————————————————————————————————————
ARC, the Agricultural and Rural Convention 2020 – Konwencja Rolnicza i Wiejska, powstała na początku 2010 r. jako platforma pozwalająca zaangażowanym obywatelom oraz organizacjom prowadzić lobbing na rzecz zrównoważonej reformy Wspólnej Polityki Rolnej i rozwoju obszarów wiejskich Unii Europejskiej. W ramach platformy aktywne są organizacje społeczeństwa obywatelskiego na poziomie europejskim, krajowym, regionalnym i lokalnym. Reprezentują one szerokie zakresy zainteresowań, włącznie z prawami człowieka, organizacje rolników, konsumentów, społeczności wiejskich, ochrony przyrody, dziedzictwa kulturowego, dobrostanu zwierząt, mniejszości, zdrowia publicznego, rolnictwa ekologicznego i wielu innych. 

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Advertisement

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jakie auta dostawcze wybierają polscy rolnicy? Przegląd rynku 2025

Rolnictwo w Polsce się rozwija, a wraz z nim rosną wymagania dotyczące transportu towarów, materiałów i produktów rolnych. Rolnicy poszukują pojazdów, które sprostają trudnym...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics