Apelują o odwagę w reformowaniu WPR

ARC 2020, porozumienie organizacji społecznych z całej Europy naciska na decydentów, by wykazali się odwagą w reformowaniu Wspólnej Polityki Rolnej. Na drugiej europejskiej konferencji, która odbyła się w dniu 13 lipca 2011 r. w siedzibie Europejskiego Komitetu Ekonomiczno Społecznego w Brukseli, członkowie ARC dyskutowali perspektywy reformy z Komisarzem Dacianem Cioloşem, Markiem Sawickim – Prezydentem Rady Ministrów Unii Europejskiej i Albertem Dessem – sprawozdawcą Parlamentu Europejskiego .

Odnosząc się do  "Komunikatu społeczeństwa obywatelskiego do instytucji Unii Europejskiej", opublikowanym przez ARC2020 w dniu 19 listopada 2010 r., równolegle do dokumentów Komisji Europejskiej rzecznik ARC2020 – Arie van den Brand powiedział:

"Wierzymy, że nasz głos był słyszany od czasu rozpoczęcia konsultacji ze społeczeństwem obywatelskim w ubiegłym roku, przynajmniej zgodziliśmy się co do wyzwań, które stoją przed nami wszystkimi. Konieczne są radykalne zmiany, by sprostać zmianom klimatycznym, utracie różnorodności biologicznej i wielkim dysparytetom społecznym w Europie i na świecie. Teraz europejscy decydenci muszą wykazać się odwagą w pracy na rzecz długoterminowych zmian politycznych. Nowa Wspólna Polityka Rolna musi być skierowana na to, jak naprawdę zrównoważone systemy rolnicze i żywnościowe będą wdrożone w praktyce, jak rynki mogą lepiej działać, by oferować rolnikom sprawiedliwy dochód i zapewnić konsumentom żywność dobrą dla zdrowia. Żeby zaoferować wystarczającą ilość żywności w długoterminowej perspektywie, potrzebujemy rzeczywistej zmiany paradygmatu, która zakończy aktualne niezrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych, przesunie rolnictwo w kierunku systemów solarnych i zredukuje powierzchnię gruntów użytkowanych za granicami Europy na produkcję pasz dla zwierząt. Potrzebujemy także renesansu wsi przez specyficzną politykę wiejską, włączającą wszystkich, taką, która wzmocni lokalne zarządzanie i innowacje we wszystkich regionach Europy”.

Na konferencji wypowiadał się  Jim Harkness z Institute for Trade and Development Policy (IATP – Instytut Polityki Handlu i Rozwoju w USA) mówiąc o potencjalnych transatlantyckich i globalnych koalicjach w budowaniu zrównoważonych systemów żywnościowych; Tim Lang – profesor polityki żywnościowej City University London, który powiedział, że oczywiste powiązania rolnictwa z żywnością i zdrowiem publicznym nie zostały jeszcze wystarczająco podkreślone w debacie o WPR oraz Erik Mathijs – profesor i dyrektor wydziału ekonomiki rolnictwa i gospodarki żywnościowej  uniwersytetu K.U.Leuven (Belgia), który wskazał na możliwości odejścia od „produktywizmu” do „wystarczalności” w produkcji i konsumpcji żywności. 

Członkowie ARC poczuli się wzmocnieni końcowymi słowami Komisarza Cioloşa, który powiedział, że ARC nie powinna stanąć na tym, że „komunikowanie się społeczeństwa obywatelskiego z instytucjami Unii Europejskiej” została zakończona.

– Właściwie chciałbym zaostrzyć Wasz apetyt na bardziej konstruktywną pracę po opublikowaniu propozycji legislacyjnych dotyczących WPR w październiku tego roku – powiedział Cioloş.

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­———————————————————————————————————————
ARC, the Agricultural and Rural Convention 2020 – Konwencja Rolnicza i Wiejska, powstała na początku 2010 r. jako platforma pozwalająca zaangażowanym obywatelom oraz organizacjom prowadzić lobbing na rzecz zrównoważonej reformy Wspólnej Polityki Rolnej i rozwoju obszarów wiejskich Unii Europejskiej. W ramach platformy aktywne są organizacje społeczeństwa obywatelskiego na poziomie europejskim, krajowym, regionalnym i lokalnym. Reprezentują one szerokie zakresy zainteresowań, włącznie z prawami człowieka, organizacje rolników, konsumentów, społeczności wiejskich, ochrony przyrody, dziedzictwa kulturowego, dobrostanu zwierząt, mniejszości, zdrowia publicznego, rolnictwa ekologicznego i wielu innych. 

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,175FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,614ObserwującyObserwuj
5,400SubskrybującySubskrybuj

Zielone Agro Show 2021 odwołane!

Zarząd Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych ze względu na dbałość o zdrowie Wystawców i Zwiedzających w dobie epidemii COVID-19 oraz z powodu...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE