Aplikacja dla próbobiorców materiałów pod kątem obecności GMO

W lipcu 2021 roku w Głównym Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa (GIORiN) wdrożono system informatyczny typu LIMS do kompleksowego zarządzania laboratoriami GIORiN i obsługi procesów laboratoryjnych, w tym przyjmowania próbek, wprowadzania wyników analiz i wystawiania sprawozdań z badań.

Aplikacja dla próbobiorców materiałów pod kątem obecności GMO

Nadszedł czas na kolejne kroki w celu dalszej optymalizacji pracy laboratoryjnej i wdrażania nowych rozwiązań. Laboratorium Badania GMO (LBGMO) opracowało założenia do aplikacji dla próbobiorców materiałów pod kątem badania modyfikacji genetycznych. Wynikiem prowadzonych prac jest aplikacja dla próbobiorców materiałów roślinnych kierowanych do badań GMO.

Na początku czerwca 2024 roku do Laboratorium Badania GMO Centralnego Laboratorium w Toruniu dostarczono pierwsze próby pobrane z wykorzystaniem aplikacji dla próbobiorców.

Jak stosować aplikację?

Po pobraniu próby materiału roślinnego, inspektor Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN)  wprowadza do aplikacji niezbędne dane potrzebne do wygenerowania protokołu pobrania próby. Tak przygotowany dokument jest drukowany, podpisywany przez kontrolującego i kontrolowanego, a następnie wraz z próbą wysyłany do Centralnego Laboratorium w Toruniu. Przed wysyłką na każdym protokole pobrania próby, a także na opakowaniu każdej przypisanej do protokołu próby, naklejana jest etykieta z kodem kreskowym. Dodatkowo, wszystkie dane wprowadzone przez próbobiorcę do aplikacji są przekazywane w czasie rzeczywistym do systemu informatycznego typu LIMS.

Podczas przyjmowania próbki w Centralnym Laboratorium w Toruniu, przy użyciu czytnika kodów, osoba przyjmującą odczytuje kod kreskowy znajdujący się na protokole pobrania próby (PPP), co pozwala na wyświetlenie danych zaimportowanych do systemu z aplikacji. Następnie sprawdza zgodność otrzymanej próby z wymaganiami i przyjmuje próbkę w systemie informatycznym typu LIMS. Próbce nadawany jest unikatowy kod laboratoryjny i jest przekazywana do badań w LBGMO.

Korzyści z wdrożenia aplikacji

Wdrożenie aplikacji dla próbobiorców pozwala zoptymalizować pracę, a także wyeliminować ryzyko popełniania błędów podczas ręcznego wprowadzania danych na podstawie PPP. Dodatkowo usprawnia przepływ informacji i udoskonala zarządzanie posiadanymi zasobami, dzięki temu próbobiorcy mogą na bieżąco monitorować status próbki.

Źródło: Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Terminy na dostosowanie miejsc do przechowywania nawozów naturalnych. MRiRW wyjaśnia

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismem z dnia 15 lipca 2024 r. odniosło się do prośby Izby Rolniczej w Opolu o przedstawienie obecnie obowiązujących...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics