Ardanowski do sadowników: zacznijcie budować własne przetwórstwo

Struktura polskich sadów musi się zmienić. Branża sadownicza musi się zrestrukturyzować, bez tego sytuacja się nie zmieni – to producenci owoców i warzyw samodzielnie podejmują decyzję co i ile produkują. Zacznijcie budować własne przetwórstwo i macie we mnie sojusznika – przekonywał podczas spotkania z sadownikami w Senacie Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

Jan Krzysztof Ardanowski, sadownicy, pomoc sadownikom, przetwórstwo, problemy sadowników, nadpodaż

– Tego typu spotkanie ma sens, jeżeli rozmowa będzie bardzo szczera. Tylko wspólnie możemy rozwiązać obecne kłopoty sadowników – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski zwracając się do uczestników konferencji.

 

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że obecne problemy sadowników są wypadkową kilku czynników. Przede wszystkim wynikają z ogromnej nadprodukcji – bardzo duży urodzaj i nadmierne nasadzenia. Nie jest też dostosowany rodzaj produkcji do zapotrzebowania, a ponadto brak jest naszych zakładów przetwórczych, które zagospodarowałyby nadwyżki, przerabiając jabłka na koncentrat jabłkowy.

– Wkrótce powstanie polska firma przetwórcza. To powinno oddziaływać, chociaż w pewnym stopniu, stabilizacyjnie na rynek – poinformował minister.

“Zacznijcie budować własne przetwórstwo. Macie we mnie sojusznika”

– Trwają analizy przesunięcia środków dofinansowania na drobne przetwórstwo, małe zakłady przetwórcze na odtworzenie tego co zostało zniszczone w latach 90-tych. To jest oferta dla zorganizowanych grup rolników. Zacznijcie budować własne przetwórstwo i macie we mnie sojusznika – mówił minister do sadowników.

Według ministra nie można z publicznych środków dofinansowywać takich firm, a sadownicy powinni budować własne przetwórnie. Muszą tez być umowy kontraktacyjne, aby unormować rynek.

Branża sadownicza musi się zrestrukturyzować

– Sama branża musi się zrestrukturyzować, bez tego sytuacja się nie zmieni – stwierdził minister dodając, że to producenci owoców i warzyw samodzielnie podejmują decyzję co i ile produkują.

– Sadownictwo to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż. Ogromne nasadzenia mają miejsce w Rosji, Chinach, Uzbekistanie czy w innych krajach. To pokazuje jak szybko zmienia się światowy rynek jabłek – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Minister zwrócił uwagę, że ograniczone są możliwości wzrostu spożycia wewnętrznego, czy też znacznego zwiększenia eksportu. Nie mniej jednak, jeżeli przedstawiciele branży uważają, że są niezbędne zmiany w zakresie promocji i wykorzystania funduszy promocji, to minister widzi możliwości wprowadzenia takich zmian.

Redakcja AgroNews, na podst. MRiRW, https://www.facebook.com/jkardanowski

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × 5 =

Advertisement
Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,105ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Uwaga! Ciąg dalszy niebezpiecznych burz i upałów!

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie dotyczące nadchodzących groźnych burz i upałów. Kulminacja niebezpiecznej pogody spodziewana jest na wieczór. Ulewny deszcz, grad i silny wiatr, w porywach...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE