Ardanowski: Gdybyśmy poprawnie prowadzili uprawy, to środki chemiczne nie byłyby potrzebne

– Gdybyśmy poprawnie prowadzili uprawy, to być może środki chemiczne nie byłyby w ogóle potrzebne – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas inauguracji Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin. Zasugerował, że za występowanie wielu chorób roślin odpowiedzialni są sami rolnicy.

środki ochrony roślin, minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski,

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że troska o rośliny, ich bujny rozwój i zdrowie, jest troską de facto o przyszłość człowieka na kuli ziemskiej. Przypomniał, że już w XIX wieku zauważono, że pewne substancje chemiczne pomagają roślinom w walce z patogenami.

– Ale od tego czasu nie było poważnej refleksji, że choroby roślin nie biorą się z niczego, że są elementem antropopresji, czyli oddziaływania człowieka. Są także skutkiem nieumiejętności radzenia sobie rolnika z prowadzeniem upraw i z przekonaniem, że zawsze się znajdzie jakiś preparat, którym opryskamy lub opylimy i w ten sposób rozwiążemy problem – powiedział minister.

Przypomniał, że w przeszłości zdarzały się sytuacje, kiedy stosowane środki ochrony roślin, wówczas uważane za znakomite, zagrażały zdrowiu i życiu człowieka, powodowały poronienia, deformacje płodów, a także choroby. Jako przykład podał preparaty do zwalczania stonki ziemniaczanej na bazie DDT (organiczny związek chemiczny z grupy chlorowanych węglowodorów), które były stosowane w latach 60 ubiegłego wieku.

– To spowodowało tragedię tysięcy ludzi w Polsce. Potem przyszło opamiętanie i środki na bazie DDT zostały wycofane. Hodowcy zażądali wówczas od firm chemicznych pestycydów mniej toksycznych. I rzeczywiście, w tym kierunku świat poszedł. Ale czy nie popełniono błędów, które są do dzisiaj? – mówił Ardanowski.

Minister przytoczył tu przykład glifosatu, czynnej substancji wielu herbicydów, która jest uznawana za szkodliwą dla środowiska i człowieka.

– Co można zaoferować rolnikom uzależnionym od stosowania tej substancji? To pokazuje też złożoność problemu, bo rolnicy oczekują, by na dostrzeżone patogeny lub chwasty znaleźć preparat, który rozwiąże problem. Czy zawsze taki preparat znajdziemy? Wydaje się, że nie, że trzeba wrócić do sprawy podstawowej, że część chorób roślin wynika z niewłaściwego podejścia do całego cyklu, nie tylko tej rośliny, ale cyklu, jakim jest rolnictwo, uprawa. Wiedza na temat gleby, na temat zmianowania, na temat współistnienia roślin, tak ważna np. w rolnictwie ekologicznym, jest niezbędna, żeby prowadzić nowoczesne rolnictwo – powiedział szef resortu rolnictwa.

Minister zauważył, że “to nie jest tak, że na wszystko znajdziemy środek chemiczny”.

– Gdybyśmy poprawnie prowadzili uprawy, to być może środki chemiczne nie byłyby w ogóle potrzebne, albo ich stosowanie można by ograniczyć do absolutnego minimum – mówił Ardanowski.

Jego zdaniem za występowanie wielu chorób roślin odpowiedzialni są sami rolnicy.

– Jeżeli nie podejdziemy do rolnictwa w sposób bardziej zrównoważony, uwzględniający warunki, w jakich rośliny powinny być uprawiane, to nie znajdziemy lekarstwa na choroby, które sami, niewłaściwym prowadzeniem rolnictwa, generujemy – powiedział minister.

Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

  1. Pan misister z całym szacunkiem chyba zapomniał kto zakazał neonikotynoidów w zaprawach na rzepak. Ile wtedy wylało się chloropyryfosu i że tragicznym skutkiem.

  2. Mądre słowa ministra, współczesne rolnictwo działa jak medycyna konwecjonalna, boli głowa lub coś innego to tabletki i po sprawie nie zastanawiając się dlaczego boli i co ten środek zawiera. Ja mimo, że prowadze konwencjonalne gospodarstwo zrezygnowałem ze stosowania glifosatu, najgłupsze co może być to opryskiwanie ściernisk, to jest jeszcze gorsze niż wypalanie ścierniska, które jest zakazane i glifosat na ścierniska powinien być zakazany. Wystarczy że zruszy się ziemię i chwasty dalej rosną a ziemia zatruta, można taki zabieg z powodzeniem zastąpić odpowiednim płodozmianem i uprawkami ziemi ewentualnie raz na dwa lata gramnicyd.

  3. I kto to mówi. Poprzez dopłaty można stymulować zachowaniem producentów rolnych i żywności. Od tylu lat są te płatności i co…? W tej chwili nie jest możliwe całkowite odejście od środków, ale kto spowodował, że w rejestrze Ministra Rolnictwa są obecnie tysiące środków urzędowo zarejestrowanych. To minister rolnictwa lub upoważniona przez niego osoba podpisuje się pod każdą decyzją o dopuszczeniu na nasz rynek. Panie Ardanowski znowu Pan ściemnia.

  4. Gdybyśmy poprawnie prowadzili politykę rolą i ceny były uczciwe to być może nie byli byśmy zmuszeni do uproszczania płodozmianu i być może uprawy byłyby zdrowsze być może pojawiła by się możliwość zredukowania programu ochrony. Gdyby tylko kompletni ignoranci nie dostawali tek ministerialnych to być może żyło by się nam wszystkim trochę lepiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,882ObserwującyObserwuj
5,380SubskrybującySubskrybuj

MRiRW nie przewiduje dalszej pomocy rolnikom poszkodowanych przez Covid-19

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie przewiduje kontynuacji programów pomocowych dla rolników poszkodowanych przez Covid-19. Pomoc, którą rolnicy otrzymali w ubiegłym roku była jednorazowa. Zarząd...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE