Ardanowski na rozmowach w KE w sprawie pasz, ASF i PROW

Minister rolnictwa Jan Ardanowski spotkał się wczoraj z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem. Zwrócił się o większe wsparcie dla rolników poszkodowanych przez ASF. Zasygnalizował też konieczność uniezależnienia się UE od dostaw śruty sojowej z krajów pozaunijnych.

susza, ASF, PROW, pasze, pasze GMO, śruta sojowa, Jan Krzysztof Ardanowski, Phil Hogan,

Szef polskiego resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski na rozmowach w KE z z unijnym komisarzem ds. rolnictwa, Philem Hoganem

 

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, spotkał się wczoraj z unijnym komisarzem ds. rolnictwa, Philem Hoganem. Minister poinformował o działaniach, jakie rząd podejmuje dla rolników dotkniętych suszą.

Pasze i bezpieczeństwo białkowe UE

Podczas rozmów strona polska zgłosiła potrzebę skoordynowania wysiłków na rzecz rozszerzenia bezpieczeństwa białkowego w Europie.

Minister rolnictwa uzyskał zapewnienie, że komisja Europejska w listopadzie przedstawi europejski program dotyczący białka paszowego.

– Polska, jako jeden z pierwszych krajów, sygnalizuje konieczność budowy samowystarczalności białkowej Europy. Należy odejść od uzależnienia europejskiego sektora paszowego i produkcji zwierzęcej, od dostaw śruty sojowej z krajów pozaunijnych – poinformował na Facebooku po spotkaniu minister rolnictwa.

Zmiany w PROW: wsparcie dla poszkodowanych przez ASF

Kolejna sprawą było poinformowanie komisarza o planowanych przez Polskę zmianach w PROW 2014-2020. Minister rolnictwa uzyskał zapewnienie, że służby komisarza Hogana szybko przeanalizują propozycje zgłaszane przez Polskę i sprawnie podejmą stosowne decyzję.

– Jednymi z proponowanych zmian będą wsparcie dla gospodarstw dotkniętych ASF w kierunku alternatywnych źródeł dochodu, przyjęcie nowej delimitacji ONW, a także przekierowanie części środków na działania związane z poprawą sprawności systemów melioracyjnych oraz tworzenia nowoczesnych systemów irygacyjnych – wyjaśnił minister.

Redakcja AgroNews, na podst. i fot. Facebook.com/jkardanowski/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here