Ardanowski: zwiększamy możliwości eksportu zbóż

– Jesteśmy liczącym się graczem na rynku żywności. Otwieramy się nie tylko na naszą część Europy, ale na świat – powiedział w czwartek w Gdyni minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Wczoraj w obecności ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz podsekretarza stanu Ryszarda Zarudzkiego został dziś podpisany list intencyjny pomiędzy Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa i Zarządem Morskiego Portu Gdynia. Podpisany dokument dotyczy współpracy zmierzającej do zwiększenia dynamiki rozwijającego się eksportu zbóż od polskich producentów.

W ubiegłym roku eksport żywności wyniósł ok. 30 mld. euro.

– Wszystko wskazuje na to, że ten rok będzie jeszcze lepszy. Dlatego musimy być otwarci na świat. Rozpoczynamy wyjście polskiego rolnictwa dosłownie i w przenośni na szerokie, i głębokie wody – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Podpisanie listu intencyjnego z Zarządem Morskiego Portu Gdynia ma na celu stworzenie warunków służących obsłudze strumienia ładunków z płodami rolnymi eksportowanymi poza granice Polski z wykorzystaniem infrastruktury portów morskich oraz kolejowej.

W Porcie Gdynia funkcjonują terminale zbożowe, które posiadają doskonałe warunki do świadczenia usług realizowanych w standardach HACCP and GMP+B3 w odniesieniu do jakości i bezpieczeństwa obrotu ładunków. Dysponują one powierzchnią magazynową o pojemności co najmniej  71 tys. ton,  w skład której wchodzą magazyny płaskie, silosy i  elewatory zbożowe.

– W strategii Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. na najbliższe lata, planowana jest przebudowa nabrzeży, która zwiększy zdolności w obszarze obsługi statków eksportujących polskie zboże – powiedział prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia Adam Meller.

– Z roku na rok rosną wymagania odbiorców polskiego zboża na świecie. Liczy się nie tylko cena, ale także warunki transportu, szybkość dostawy, obsługa, bezpieczeństwo transakcji – zaznaczył zastępca Dyrektora Generalnego KOWR Wojciech Kędzia.

Minister Ardanowski przypomniał, że  Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz grupą kapitałową Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie realizuje projekt Platforma Żywnościowa, który umożliwi uczestnikom rynku rolno-spożywczego zawieranie kontraktów typu SPOT, a w dalszej perspektywie kontraktów terminowych. Głównym celem projektu jest utworzenie platformy handlu w formie elektronicznej giełdy towarowej. Przewidywany start pilotażowej wersji giełdy zaplanowano na 1 marca 2020 r.

– Platforma żywnościowa umożliwi eksporterom oferowanie jednorodnych i dużych partii zbóż, co w połączeniu z możliwościami eksportowymi za pomocą polskich portów morskich będzie stwarzało możliwość dostawy produktów rolnych, w tym zboża, w każde miejsce na świecie – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa poinformował, że ważną częścią systemu eksportu żywności będzie także powstający w Emilianowie k. Bydgoszczy intermodalny port przeładunkowy.

– Na początek będzie to port kolejowo-drogowy, a później, jeśli Wisła będzie żeglowna, możliwy będzie również transport barkami. To jest szerszy pomysł na rozwój polskiej gospodarki, w szczególności silnych województw rolniczych – podkreślił minister Ardanowski.

Redakcja AgroNews, fot. Port Gdynia

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Optymistyczne prognozy dla kierowców. Paliwa będą tanieć

Dwa długie weekendy listopadowe już za nami, ruch na drogach wrócił do normy, a więc i cena “dziewięćdziesiątki piątki” spadła. Średnio na stacjach jest...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics