Zaprawianie materiału siewnego zgodnie z kanonem dobrych praktyk rolniczych

Skuteczna ochrona nasion zbóż to podstawa do uzyskania lepszej jakości, większego i zdrowszego plonu. O jej niezawodności decyduje sposób zaprawienia materiału siewnego. Im bardziej profesjonalnie wykonany zabieg, tym większe korzyści zarówno dla rolnika, jaki i społeczeństwa oraz środowiska.

Zaprawianie materiału siewnego jest praktyką pozwalającą efektywnie chronić uprawy z zastosowaniem bardzo małej ilości środków ochrony roślin, dzięki czemu łączy ona korzyści ekonomiczne dla gospodarstw ze znacznym ograniczeniem negatywnego oddziaływania zabiegów ochronnych na środowisko. Zaprawianie nasion należy więc do kanonu dobrych, zrównoważonych praktyk rolniczych, jednak tylko wtedy, gdy zabieg wykonany jest  profesjonalnie. Oznacza to przeprowadzenie go przez wykwalifikowany personel, za pomocą odpowiedniego sprzętu, gwarantującego precyzyjną aplikację dawek środka ochrony roślin, z zachowaniem najlepszych standardów w całym procesie przygotowania i zaprawiania nasion. Standardy te gwarantuje certyfikat ESTA (Europejski System Jakości Zaprawiania Nasion), który wymaga od dostawców materiału siewnego przestrzegania rygorystycznych procedur począwszy od przyjęcia surowca do wydania zaprawionego materiału. Cały proces przygotowania nasion oraz ich zaprawienia musi być przeprowadzony z niezwykłą precyzją i podlega pełnej kontroli, co zapewnia bezpieczeństwo i wysoką jakość produktu.

Certyfikat ESTA dla nabywcy materiału siewnego oznacza przede wszystkim zredukowanie do minimum ilości pyłu i luźnych części nasion w masie opakowania, co przekłada się na mniejsze straty zastosowanej zaprawy nasiennej. Straty zaprawy nasiennej związanej przez higroskopijny pył mogą wynosić nawet do 15% – mówi Arkadiusz Kurek, Kierownik Zakładu Produkcji Nasion z firmy KWS Lochow Polska Sp. z o.o., która od 3 lat produkuje materiał siewny zgodnie ze standardami ESTA. – W celu maksymalnego zredukowania zjawiska zapylenia zainwestowaliśmy w bardzo wydajny system aspiracji, który jest zintegrowany z całym ciągiem technologicznym przygotowywania materiału siewnego. Skuteczne odpylenie surowca przy przyjęciu, transporcie, czyszczeniu a także podczas zaprawiania za pomocą nowoczesnej zaprawiarki porcjowej, wspomaga proces uszlachetniania nasion, gwarantuje wysoką jakość gotowego produktu oraz pomaga chronić środowisko naturalne. 

Dostawca z takim certyfikatem gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo i odpowiednią jakość materiału siewnego, ale przede wszystkim staje się aktywnym ogniwem na rzecz zrównoważenia w całym łańcuchu dostaw żywności. Zaprawianie materiału siewnego zgodnie z tą praktyką wyróżnia się bowiem spośród innych metod tym, że dzięki odpowiednim standardom, zwiększa się skuteczność i opłacalność tego zabiegu, jak również bezpieczeństwo  oraz jakość pracy wykonujących go osób. Ponadto dzięki precyzji jego wykonania, zdecydowanie zmniejsza się ekspozycja środowiska na środki ochrony roślin. Inwestycja gospodarstwa w materiał siewny, przygotowany według standardów ESTA, jest więc inwestycją w dobrą jakość i dobre praktyki rolnicze, jak również sposobem na włączenie się w system odpowiedzialności za bezpieczeństwo produkowanej żywności, zdrowie człowieka i ochronę ekosystemu.

Opracowanie: Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego ASAP

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

8 + cztery =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,895ObserwującyObserwuj
7,670SubskrybującySubskrybuj

Pomoc dla producentów trzody chlewnej

Pomoc wynosi 1000 zł do każdych urodzonych 10 prosiąt. Będzie wypłacana wyłącznie do 5000 prosiąt (czyli dla 500 loch). – To...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE