ARiMR kończy wypłatę zaliczek. Dostałeś przelew?

ARiMR kończy dziś wypłatę zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. Na konta rolników powinno trafić ok. 10 mld zł. Ale docierają do nas informacje, że mnie wszyscy otrzymali pieniądze.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wypłatę zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich 16 października. Ich wysokość, podobnie jak w roku ubiegłym, wynosiła 70 proc. kwoty dopłat. Dziś ARiMR kończy wypłatę zaliczek, a pozostałą część pieniędzy będzie wypłacać od piątku 1 grudnia.

Do 24 listopada na konta bankowe ok. 1,24 mln rolników trafiło ponad 8,56 mld zł. ARiMR nie podaje natomiast informacji na temat stanu wypłat płatności ONW oraz płatności rolnośrodowiskowych

Całkowita pula środków przeznaczona na płatności bezpośrednie za 2017 r. wynosi 14,8 mld zł.

Wiemy jednak, że w dalszym ciągu nie wszyscy rolnicy otrzymali zaliczki. Być może nie wszystkie przelewy zostały już zaksięgowane. Warto też upewnić się, że konto bankowe podane ARiMR do przelewów jest aktywne i nie zostało np. zmienione.

Poszkodowani przez ASF i pogodę mieli pierwszeństwo

W 2017 r. wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich złożyło ok. 1,342 mln rolników. Zaliczki otrzymali ci, którzy spełnili warunki do przyznania płatności.

W pierwszej kolejności pieniądze miały trafić do rolników z terenów, które zostały zniszczone przez klęski żywiołowe oraz z obszarów objętych ASF.

Po raz pierwszy ARiMR wypłaciła zaliczki na poczet płatności bezpośrednich w wysokości 70 proc. kwoty dopłat w 2016 r.

– Dla rolników jest istotne, aby pieniądze trafiły do nich w okresie jesienno-zimowym, ponieważ to pozwala im na zakup po niższych cenach niż wiosną nawozów, środków ochrony roślin czy sprzętu rolniczego – wyjaśnia Agencja.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here