ARiMR ma nowego prezesa. To wójt Pcimia z zarzutami

Daniel Obajtek będzie pełnił obowiązki prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do czasu powołania jej nowego prezesa. Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wręczył mu akt powierzenia obowiązków.

 

\"rolnictwo,
 

Resort rolnictwa zmianę na stanowisku prezesa uzasadnia tym, że pojawiły się problemy z funkcjonowaniem systemu informatycznego agencji.

– W związku z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu systemu informatycznego w ARiMR odwołany został jej dotychczasowy prezes Andrzej Gross – czytamy w komunikacie biura prasowego ministerstwa.

Kim jest nowy prezes?
Daniel Obajtek był do tej pory wójtem Pcimia. Funkcję tę pełnił nieprzerwanie od 2006 roku. Wcześniej był radnym Gminy Pcim i przewodniczącym Komisji Kultury Fizycznej i Sportu, Zdrowia, Oświaty oraz Spraw Socjalnych. Od 1995 roku przez 7 lat kierował zakładem przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Tytuł magistra uzyskał w ubiegłym roku w Wyższej Szkole Ochrony Środowiska w Radomiu na kierunku ochrona środowiska.

Nowy p.o. prezesa ARiMR chwali się na stronie internetowej agencji trzema zrealizowanymi projektami: założeniem gabinetów stomatologicznych obejmujących opieką wszystkie dzieci w wieku szkolnym z terenu Gminy Pcim, utworzeniem Centrum Usług Socjalnych oraz   założeniem Spółdzielni Socjalnej Prima, która została Małopolskim Liderem Przedsiębiorczości Społecznej 2015 roku.

Prezes z zarzutami
Nowo powołany prezes nie ma jednak samych powodów do radości. Okazuje się, że Obajtkowi zostały postawione zarzuty prokuratorskie w związku z podejrzeniem przyjęcia łapówki. Jest on oskarżony  o korupcję i wyłudzenie ponad 700 tys. zł oraz narażenie swojego pracodawcy na straty w wysokości 1,4 mln zł.

Najbliższa rozprawa w tej sprawie ma się odbyć 21 grudnia przed Sądem Okręgowym w Sieradzu.

Wszystko wskazuje na to, że minister Jurgiel, wręczając nominację Obajtkowi, wiedział o tych zarzutach. Nie przeszkodziło mu to jednak w powierzeniu obowiązków kierowania urzędem  wypłacającym miliardy złotych polskim rolnikom osobie ze statusem „oskarżony”.

W tej sprawie poprosiliśmy o komentarz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jeśli go otrzymamy, podzielimy się jego treścią na łamach naszego portalu.

AKTUALIZACJA (01.12.2015, godz. 12.45):

Resort rolnictwa odpowiedział na nasze zapytanie dotyczące powołania nowego prezesa ARiMR.

Radca ministra Dariusz Mamiński poinformował w piśmie przesłanym do naszej redakcji, że "minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, wnioskując do Prezesa Rady Ministrów o powierzenie pełnienia obowiązków Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Danielowi Obajtkowi, posiadał wiedzę na temat sytuacji Pana Daniela Obajtka, w jakiej się on znalazł w związku z kierowanymi przeciwko niemu zarzutami".

Biuro prasowe resortu poinformowało, że "zgodnie z art. 42 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, każdego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu".

– W związku z powyższym, sytuacja w której znalazł się Pan Daniel Obajtek, nie wpłynie na realizację powierzonych mu zadań – stwierdza radca ministra.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here