ARR: mleko zdrożeje pod koniec roku

Dobre wieści dla producentów mleka. Po wielu tygodniach spadków cen, zapowiadają się wzrosty. Tak przynajmniej twierdzą eksperci Agencji Rynku Rolnego. W opracowanej na początku lipca prognozie cen tego surowca przewidują oni kilkuprocentowy wzrost. Ale to nastąpi dopiero pod koniec roku.

 

\"rolnictwo,

 

Dziś producenci mleka mogą liczyć na niewiele ponad złotówkę za litr w skupie. A są też takie spółdzielnie, które oferują jedynie 90 gr za litr. Według GUS średnia cena skupu mleka w maju 2015 roku, wyniosła 1,12 zł za litr i była niższa o 19,6 proc. niż w maju 2014 r.

Przyczyn tak złej sytuacji jest wiele. Po pierwsze globalny popyt na produkty mleczarskie jest ograniczony, a po drugie cały czas utrzymuje się rosyjskie embargo. Nie bez znaczenia jest też likwidacja kwot mlecznych. Odkąd prawo do produkcji mleka przestało być reglamentowane, podaż tego surowca stale rośnie, równiez w Polsce.

Czytaj także:
Hogan nie zgadza się na zmianę ceny interwencyjnej. Rozmowy o trudnej sytuacji na rynku mleka

Zespół ekspertów ARR ocenia, że ceny mleka i jego przetworów do końca 2015 r. będą niższe niż rok wcześniej – we wrześniu o 9–13 proc., a w grudniu o 3–8 proc.

To oznacza, że pod koniec roku ceny mleka w skupie wzrosną. Zdaniem ARR litr mleka we wrześniu będzie kosztował 1,09 – 1,14 zł, a w grudniu 1,13-1,20 zł.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Judy Baxter

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here