Prawie 4 tysiące rolników, którzy zdecydowali się ograniczyć produkcję mleka, otrzyma pomoc. Agencja Rynku Rolnego opublikowała właśnie wykaz tych osób.
Na liście znalazło się 3779 producentów uprawnionych do ograniczenia produkcji mleka w I okresie, tj.: październik, listopad, grudzień 2016 roku. Stawka unijnej pomocy do ograniczenia dostaw mleka została określona na poziomie 14 euro do 100 kg mleka.
Informacja o zezwoleniu na dokonywanie ograniczenia dostaw mleka.
ARR opublikowała także listę osób, których nie obejmie wsparcie na dokonanie ograniczenia produkcji mleka w I okresie.
Informacja o wnioskach odrzuconych, nieuwzględnionych w powiadomieniu do KE.
Wsparcie będzie wypłacane producentom, którzy w lipcu tego roku sprzedawali mleko do podmiotów skupujących oraz w jednym z wyznaczonych trzymiesięcznych okresów, ograniczą dostawy mleka w stosunku do analogicznego trzymiesięcznego okresu poprzedniego roku kalendarzowego, tzw. okresu referencyjnego:
- pierwszy okres ograniczenia dostaw mleka: październik – grudzień 2016
- drugi okres ograniczenia dostaw mleka: listopad 2016 – styczeń 2017
- trzeci okres ograniczenia dostaw mleka: grudzień 2016 – luty 2017
- czwarty okres ograniczenia dostaw mleka: styczeń – marzec 2017
Terminy składania kolejnych wniosków o pomoc dla poszczególnych okresów ograniczenia dostaw mleka (do godziny 12):
- 12 października 2016 dla drugiego okresu ograniczenia
- 9 listopada 2016 dla trzeciego okresu ograniczenia
- 7 grudnia 2016 dla czwartego okresu ograniczenia
Minimalna wielkość ograniczenia dostaw mleka, do której producent ma prawo ubiegać się o pomoc wynosi 1500 kg. Pomoc będzie można przyznać do maksymalnie 50 proc. ilości mleka dostarczanego przez producenta do podmiotów skupujących w okresie referencyjnym.
Łącznie dla wszystkich krajów unijnych Komisja Europejska przeznaczyła 150 mln euro pomocy w zamian za ograniczenie produkcji mleka. W 27. państwach członkowskich o takie wsparcie wystąpiło ponad 52 tysiące rolników. Wszystkich producentów mleka w UE jest 750 tysięcy.
– Mam nadzieję, że mechanizm ten w połączeniu z wcześniejszymi formami wsparcia, przyczyni się do ustabilizowania sytuacji na europejskim rynku mleczarskim – powiedział Phil Hogan, unijny komisarz ds. rolnictwa. I dodał, że jest zadowolony z zaiteresowania farmerów tą formą pomocy.
Z kolei Mansel Raymond z Copa Cogeca przypomniał, że w latach 2007-2015 UE zwiększyła produkcję mleka o 10 proc., podczas gdy w Nowej Zelandii poziom ten wzrósł o 36 proc., a w USA o 12 proc.
Redakcja AgroNews, oprac. Kamila Szałaj
fot.:pixabay.com