PSL wzywa Jurgiela do dymisji

PSL nie odpuszcza PiS-owi. Ludowcy po raz kolejny atakują ministra rolnictwa i domagają się jego rezygnacji ze stanowiska. Ich zdaniem błędy Jurgiela doprowadziły do bardzo niskich cen w skupie i rozprzestrzeniania się ASF.

 

\"rolnictwo,

 

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz skierował do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela list otwarty, w którym apeluje do niego, aby dla dobra polskiej wsi podał się do dymisji.
– Minister Jurgiel pokazał rolnikom „gest Kozakiewicza”. Dziś powinien podać się do dymisji. Sytuacja w rolnictwie jest z dnia na dzień coraz bardziej tragiczna. A rolnicy w dużej mierze głosowali na PiS, dziś PiS nie spełnia żadnej danej im obietnicy – mówi lider ludowców.
W liście otwartym zarzuca ministrowi Jurgielowi katastrofalnie niskie ceny mleka, jabłek, owoców miękkich i zbóż, które doprowadziły tysiące gospodarstw na skraj bankructwa.

– Dlatego wielu rolników po raz pierwszy w życiu myśli o sprzedaży Ojcowizny, nie widząc sensu swojej pracy. Niestety, przez fatalną ustawę o obrocie ziemią przygotowaną przez PiS, nawet tego nie są w stanie zrobić, bo obrót ziemią jest zablokowany. Polski rolnik został przywiązany przez PiS do gospodarstwa niczym chłop pańszczyźniany – komentuje Kosiniak-Kamysz.
Ludowcom nie podoba się także pomysł wydłużenia rolnikom wieku emerytalnego o 5 lat. Obecnie kobiety w gospodarstwie pracują oni do 55 roku życia, a mężczyźni do 60 roku życia. PSL wytyka Jurgielowi spadek dochodów rolników.

– Zamiast obiecanego przez PiS w kampanii wyborczej podwojenia dopłat do hektara, będą one niższe. Zamiast zapowiadanych cen minimalnych, są najniższe w historii! Rok temu cena mleka w skupie wynosiła 1,20 zł, a dziś za jego litr rolnicy otrzymują 70 gr. Cena wiśni za kilogram spadła z 2 zł do 60 gr., jabłek do 20 gr., a zboża, choć nie wszędzie jeszcze je zebrano, są tańsze nawet o 20-30 proc. – wylicza szef PSL.
Kosiniak-Kamysz obarcza także ministra Jurgiela za rozprzestrzenianie się wirusa ASF w stadach świń.

– Minister Jurgiel przez rozluźnieniu dyscypliny sanitarnej, dopuścił do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się Afrykańskiego Pomoru Świń, który pustoszy hodowle na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Mazowszu. Do tego podlegle resortowi rolnictwa służby na miejsca utylizacji zarażonych sztuk trzody wyznaczyły punkty w głębi kraju, 400 km od ognisk występowania choroby, co może doprowadzić do tego, że ASF opanuje całą Polskę – mówi lider ludowców.

I kończy swój list apelem: „W poczuciu troski o polską wieś Polskie Stronnictwo Ludowe apeluje, by podał się Pan do dymisji. Jeśli szanuje Pan polskich rolników, to niezwłocznie zrezygnuje z piastowanej funkcji”.

 

Redakcja AgroNews, fot.: psl.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here