ARR przewiduje spadek produkcji wieprzowiny

Produkcja wieprzowiny w Polsce zostanie mocno ograniczona – przewidują analitycy Agencji Rynku Rolnego.

 

\"rolnictwo,

 

Analitycy ARR oceniają, że w pierwszej połowie 2016 r. krajowa produkcja żywca wieprzowego może ukształtować się na poziomie około 1,1 mln ton. To o około 5 proc. mniej niż w pierwszym półroczu 2015 r. W drugiej połowie 2016 r. spadek produkcji może się jeszcze pogłębić.

Pogłowie najniższe od lat
Niskie ceny skupu w 2015 r. spowodowały redukcję krajowego pogłowia świń. Dlatego eksperci przewidują, że w połowie 2016 r. w Polsce może być około 10,5 mln szt. świń wobec 11,6 mln szt. rok wcześniej.

Wzrośnie import
Analitycy ARR oceniają, że w całym 201 6 r. prognozowany spadek krajowej produkcji żywca wieprzowego przyczyni się do zwiększenia importu do Polski produktów wieprzowych oraz do zmniejszenia eksportu z Polski.

– W efekcie w 2016 r. spadek podaży wieprzowiny na rynku krajowym będzie mniejszy niż spadek produkcji – czytamy w analizie ARR.

Nadal niskie ceny
Zespół Ekspertów ARRocenia, że średnie krajowe ceny skupu trzody chlewnej w czerwcu 2016 roku wyniosą 4,10 – 4,30 zł/kg. Trochę lepiej ma być we wrześniu. Wtedy ceny mogą kształtować się na poziomie 4,20 – 4,50 zł/kg.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/lisa stevens

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here