300 zaproszonych gospodarstw rolnych! 3 tys. prób gleby do wykonania w tym roku przez około 100 specjalistów z TimacAgro! Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego ASAP startuje z I edycją projektu „Badaj glebę – to się wszystkim opłaca!”.
Szczegóły naszej akcji
Jest to drugi po Phytobacu projekt realizowany przez Stowarzyszenie przy udziale naszych firm członkowskich. W poprzednim projekcie wspierał nas Bayer Crop Science, natomiast do akcji „Badaj glebę – to się wszystkim opłaca!” zaprosiliśmy firmę TimacAgro Polska, która wykona badania gleby w 300 gospodarstwach zarówno rolnych, jak i sadowniczych oraz warzywniczych. Do tych gospodarstw oddelegowanych będzie około 100 specjalistów, którzy pobiorą po 10 prób gleby w każdym z nich. Trafią one do stacji chemiczno-rolniczej, gdzie zostaną przebadane pod kątem odczynu pH gleby oraz jej zasobności w składniki pokarmowe takie, jak fosfor, potas i magnez.
Specjaliści z TimacAgro przekażą wyniki tych analiz gospodarstwom wraz z gotowymi zaleceniami nawozowymi. Projekt będzie realizowany w dwóch etapach: wiosennym i jesiennym. Chcielibyśmy tym samym zwrócić uwagę na to, że badania gleby można wykonywać nie tylko po sezonie wegetacyjnym, ale również przed nim. Projekt „Badaj glebę – to się wszystkim opłaca” 2018 realizowany będzie w gospodarstwach rolnych o powierzchni ponad 30 ha oraz w sadowniczych i warzywniczych powyżej 10 ha, które przez ostanie 10 lat nie przeprowadzało takich badań lub nie wykonywało ich w ogóle. Nie wykluczamy też uruchomienia kolejnej jego edycji i zmiany kryteriów doboru gospodarstw w zależności od zainteresowania tematem i chęci uczestnictwa rolników w akcji.
Pobieranie prób gleby oraz tworzenie indywidualnych zaleceń nawozowych przez TimacAgro dla gospodarstw będzie nieodpłatne. Stowarzyszenie pobierze od uczestników projektu wyłącznie 50% kosztów związanych z analizą laboratoryjną gleby.
Cel projektu i korzyści dla rolnika
Praktyka wykonywania badań gleby jest jeszcze mało powszechna w Polsce. Regularnie wykonują ją zazwyczaj wielkopowierzchniowe gospodarstwa rolne, natomiast te mniejsze, jedynie sporadycznie. O stosowaniu tej praktyki lub nie, w dużej mierze decyduje podejście gospodarza do nowych rozwiązań w rolnictwie i świadomość wyzwań, które przed nim stoją. Takim wyzwaniem jest z pewnością poprawa wydajności działalności rolniczej i ograniczenie jej negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz zdrowie człowieka, m. in. poprzez odpowiednie zarządzanie nawozami w gospodarstwie rolnym. Celem projektu Stowarzyszenia ASAP oraz firmy TimacAgro jest przekonanie do wykonywania analiz gleby tych rolników, którzy z różnych przyczyn dotąd nie sięgali po to narzędzie oraz pokazanie korzyści z racjonalnego, zrównoważonego planu nawożenia, który powstaje w oparciu o takie badania.
Jakie to korzyści?
-
Po pierwsze: poprawa skuteczności nawożenia, głównie dzięki unormowanemu odczynowi pH gleby, który zwiększa przyswajalność składników pokarmowych przez rośliny.
-
Po drugie: racjonalizacja nawożenia przez aplikację wyłącznie tych składników odżywczych, których brakuje w glebie lub jest ich za mało.
-
Po trzecie: optymalizacja kosztów nawożenia dzięki dostosowaniu ilości stosowanego nawozu do spodziewanego plonu oraz poprawa wydajności produkcji rolniczej dzięki lepszym jakościowo i zdrowszym plonom.
-
Po czwarte: ochrona środowiska naturalnego przed nadmierną podażą nawozów oraz ograniczenie zanieczyszczenia azotanami i fosforanami wód gruntowych i rzek.
-
Po piąte: oferta zdrowego, dobrej jakości produktu rolnego.
-
Po szóste: ograniczenie negatywnego oddziaływania na zdrowie człowieka, co rodzi wzrost zaufania społecznego wobec aktywności rolniczej.
O tym, jak przebiega realizacja projektu „Badaj glebę – to się wszystkim opłaca!” przeczytają Państwo w naszych kolejnych artykułach na łamach AgroNews, w których pojawią się relacje z gospodarstw uczestniczących w projekcie. Już teraz też zapraszamy do śledzenia nas w reportażach portalu oraz na kanale You Tube.
Redakcja ASAP
Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego ASAP oraz firma TimacAgro Polska.