ASF nie odpuszcza. Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych sześciu nowych ogniskach choroby. Do tej pory na terenie Polski zarejestrowano 60 przypadków wystąpienia tej choroby. W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.
• Siedemdziesiąte ósme ognisko ASF (pięćdziesiąte piąte w tym roku) stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 17 sierpnia br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 3 świnie, położonym w gminie Goniądz, w powiecie monieckim, w województwie podlaskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
• Siedemdziesiąte dziewiąte ognisko ASF (pięćdziesiąte szóste w tym roku) stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 17 sierpnia br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 37 świń, położonym w gminie Międzyrzec Podlaski, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
• Osiemdziesiąte ognisko ASF (pięćdziesiąte siódme w tym roku) stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 17 sierpnia br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2 świnie, położonym w gminie Kąkolewnica w powiecie radzyńskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
• Osiemdziesiąte pierwsze ognisko ASF (pięćdziesiąte ósme w tym roku) stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 19 sierpnia br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 16 świń, położonym w gminie Kąkolewnica w powiecie radzyńskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
• Osiemdziesiąte drugie ognisko ASF (pięćdziesiąte dziewiąte w tym roku) stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 20 sierpnia br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 8 świń, położonym w gminie Kąkolewnica w powiecie radzyńskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
• Osiemdziesiąte trzecie ognisko ASF (sześćdziesiąte w tym roku) stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 19 sierpnia br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 442 świnie, położonym w gminie Goniądz w powiecie monieckim, w województwie podlaskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
Źródło: GLW
Redakcja AgroNews, fot.: pixabay