Copa i Cogeca bronią interesów rolnika

1 kg cebuli w popularnym dyskoncie kosztuje obecnie 2,79 zł podczas gdy rolnik w skupie dostaje 80 gr (okolice Włocławka). Z kolei brokuły w sklepie kosztują 3 zł za sztukę, a rolnik dostaje 60 gr. Gdzie tu równowaga? Sprawiedliwości szukają związkowcy, a także Copa i Cogeca.

\"\"


Sekretarz Generalny Copa i Cogeca, Pekka Pesonen dostrzega brak równowagi w łańcuchu i domaga się wprowadzenia przepisów poprawiających pozycję rolników w łańcuchu żywnościowym oraz skończenie z nieuczciwymi praktykami handlowymi. Fakt, że rolnicy otrzymują jedynie np. 20% ceny steku podczas gdy to oni włożyli najwięcej pracy w jego wyprodukowanie jest nie do przyjęcia. Dobrowolna Inicjatywa Łańcucha Dostaw (SCI) stworzona przez handlowców i przetwórców, pod którą Copa i Cogeca się nie podpisały, się nie sprawdza”- podkreślił Pekka Pesonen.

Copa Cogeca naciska na zwiększenie przejrzystości na rynku. Zaznacza  potrzebę odstępstw od prawa o konkurencji, by spółdzielnie rolnicze i inne rodzaje organizacji producentów mogły się rozrastać i działać na większą skalę.

Ruszą konsultacje społeczne

Copa i Cogeca pochwalają również otwarcie przez Komisję Europejską paneuropejskich konsultacji społecznych na temat tego jak sprawić, by unijny łańcuch dostaw żywności stał się uczciwszy. Pracujemy już nad naszą odpowiedzią. „Oczekujemy, że Komisja uwzględni te reakcje w swoich wnioskach, które mają zostać przedstawione na wiosnę 2018 r., tak by rolnicy otrzymywali uczciwą zapłatę za swoją pracę” – podsumował Sekretarz Generalny Copa i Cogeca.

Źródło: Copa Cogeca
Redakcja AgroNews, fot.: pixabay

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here