ASF nie odpuszcza. Są kolejne przypadki

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnym, osiemdziesiątym ósmym i osiemdziesiątym dziewiątym przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski.

 

\"rolnictwo,

 

Osiemdziesiąty ósmy przypadek to dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Teremiski (gmina Białowieża, powiat hajnowski, województwo podlaskie), w odległości ok. 10 km od granicy polsko – białoruskiej.

Z kolei osiemdziesiąty dziewiąty przypadek stanowią zwłoki padłego dzika znalezione w pobliżu miejscowości Zamosze i Głuszec (gmina Narewka, powiat hajnowski, województwo podlaskie), w odległości ok. 2 km od granicy polsko – białoruskiej.

Czytaj także:
Resort rolnictwa chce odstrzelić 40 tyś. dzików

Od padłych dzików pobrano próbkę do badań laboratoryjnych w ramach monitoringu tej choroby. Powyższe przypadki ASF zostały potwierdzone badaniami laboratoryjnymi wykonanymi w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF.  Zwłoki dzików zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

KE zniosła III strefę ograniczeń
29 marca Komisja Europejska zniosła III strefę ograniczeń w związku z występowaniem w Polsce wirusa ASF. Oznacza to mniejsze restrykcje dla sześciu gmin w województwie podlaskim. Tym samym KE potwierdza, że w Polsce nie występują już ogniska chorób w stadach świń, a jedynie u dzików.

Restrykcje zostały zmniejszone dla gmin Krynki, Kuźnica, Sokółka i Szudziałowo w powiecie sokólskim oraz Gródek i Michałowo w powiecie białostockim.

Szersza strefa ochronna
Rozszerzona została za to strefa ochronna.  2 marca Gminy Zabłudów, Czyże i Hajnówka zostały włączone w obszar ograniczeń. Unijna decyzja w tej sprawie nie jest do końca zrozumiała. Wszak ASF u świń w Polsce wykryto do tej pory trzy razy, ale ostatnie ognisko pojawiło się ponad rok temu. Tymczasem rozszerzanie strefy ochronnej to dla wielu producentów trzody chlewnej z tamtych terenów przysłowiowy gwóźdź do trumny. Resort rolnictwa złożył oczywiście odwołanie od tej decyzji, ale, jak przyznaje sam minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, szanse na jej cofnięcie są nikłe.

– Uważam, że Komisja Europejska podjęła złą decyzję, rozszerzając strefę ochronną. Skutki takiego rozwiązania będą opłakane, zupełnie nieadekwatne do zagrożenia – mówił w rozmowie z nami minister Jurgiel. I dodał, że restrykcje związane z ASF powinny być nakładane na te obszary, na których choroba faktycznie występuje.

Dziki problem
Kilka dni temu na Podlasiu rozpoczął się sanitarny odstrzał dzików. Operacja ta ma na celu osiągnięcie gęstości populacji dzika na poziomie 0,5 osobnika/km2. Odstrzał ma być wykonany w pasie o szerokości ok. 50 km od granicy obszaru objętego ograniczeniami w województwie podlaskim oraz wzdłuż wschodniej granicy państwa. Zabitych ma zostać 40 tys. zwierząt. Resort rolnictwa ma nadzieję, że depopulacja dzika poważnie ograniczy przypadki występowania wirusa ASF w Polsce.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/fot. Colin and Sarah Northway

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

xFarm Technologies stawia na rolnictwo zrównoważone

Nowym członkiem Polskiego Stowarzyszenia Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności została firma xFarm Technologies działająca w sektorze cyfryzacji agrobiznesu, która dostarcza rozwiązania wspierające rolników w optymalizacji zasobów, oszczędzaniu czasu i pieniędzy...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics