ASF nie odpuszcza. Znów atakuje w woj. lubelskim

Wirus ASF po raz kolejny zaatakował na Lublszczyznie. Ognisko choroby wykryto w stadzie 9 świń w gminie gminie Leśna Podlaska, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim. 

 

\"rolnictwo,
 

To już 19 przypadek wykrycia ASF u świń w Polsce od 2014 roku, czyli od momentu, kiedy wirus pojawił się na terenie naszego kraju.

Jak poinformował Włodzimierz Skorupski, Główny Lekarz Weterynarii, w gospodarstwie tym wdrożono procedury związane z likwidacją choroby.

111 przypadków ASF u dzików
Kolejne przypadki choroby notowane są także wśród podlaskich dzików – łącznie wykryto 111 ognisk wirusa wśród tych zwierząt. Ostatnio  znaleziono chorego dzika w pobliżu miejscowości Niemirów (gmina Mielnik, powiat siemiatycki, województwo podlaskie), w odległości ok. 1 km od granicy polsko-białoruskiej.

Kolejny przypadek stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Krzywiec (gmina Narew, powiat hajnowski, województwo podlaskie), w odległości ok. 24 km od granicy polsko-białoruskiej.

Chorego dzika znaleziono także w pobliżu miejscowości Pasieczniki Duże (gmina Hajnówka, powiat hajnowski, województwo podlaskie), w odległości ok. 12 km od granicy polsko-białoruskiej.

Jak ustrzec swoją chlewnię?
W związku z wyjątkowo trudną sytuacją Główny Lekarz Weterynarii Włodzimierz Skorupski zaapelował do producentów trzody chlewnej, aby nie kupowali świń i prosiąt o niewiadomym pochodzeniu. Prosił także,  by rolnicy wdrożyli i przestrzegali zasad bioasekuracji, a przede wszystkim nie dopuszczali do kontaktu swoich zwierząt z dzikami. Ważne jest, by  karmić świnie paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących. Skorupski apelował także o używanie mat dezynfekcyjnych.

– Bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji to jedyna, skuteczna droga do ograniczenia szerzenia się afrykańskiego pomoru świń – uważa resort rolnictwa i przypomina, że w chlewniach nieprzestrzegających tych zasad będzie wydawany zakaz prowadzenia produkcji.

Będą świadectwa zdrowia dla świń
W ubiegłym tygodniu samorząd lekarzy weterynarii apelował o ponowne wprowadzenie świadectw zdrowia dla świń i dla mięsa wieprzowego. Zdaniem lekarzy takie rozwiązanie pomogłoby w wyeliminowaniu zjawiska niekontrolowanego obrotu zwierzętami.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rzeczywiście wprowadziło wymóg zaopatrywania przesyłek świń w świadectwa zdrowia, ale na tzw. obszarze ochronnym ASF. Według Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej to za mało – świadectwa powinny obowiązywać na terenie całego kraju i dotyczyć nie tylko świń, ale także mięsa wieprzowego.

Zaproponowane przez MRiRW rozwiązania są połowiczne. W projekcie MRiRW obowiązek zaopatrywania w świadectwa zdrowia przesyłek świń dotyczy tylko tzw. obszaru z restrykcjami. W praktyce w świadectwo zdrowia trzeba będzie zaopatrywać zwierzęta transportowane w tym obszarze lub takie, które chcą ten obszar opuścić. Naszym zdaniem jest to rozwiązanie niewystarczające, ponieważ nie dotyczy całego kraju i nie obejmuje przesyłek mięsa wieprzowego – uważa Jacek Łukaszewicz Prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.

Dwa lata walki, 1200 ubitych świń
Pierwszy przypadek ASF u świń domowych został wykryty 17 lutego 2014 roku. Od tego czasu wirus zaatakował w 19 chlewniach, z czego aż w 15 w sierpniu tego roku. Łącznie zlikwidowanych zostało ok. 1200 świń.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics