ASF – pierwsze ognisko w tym roku!

Potwierdzono pierwsze ognisko Afrykańskiego Pomoru Świń w tym roku. Wirus zaatakował stado świń w województwie lubuskim.

ASF – pierwsze ognisko w Polsce u świń!
ASF – pierwsze ognisko w Polsce u świń!

Na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych dnia 17 marca w godzinach wieczornych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach – stwierdzono pierwsze w 2021 roku ognisko ASF u świń.

15 938 świń do utylizacji

Ognisko ASF nr 2021/1 znajduje się w gospodarstwie, w którym utrzymywano 15 938 świń, położonym w miejscowości Niedźwiady, gmina Świebodzin, powiat świebodziński, województwo lubuskie.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła już wszystkie procedury związane z likwidacją choroby.  W promieniu 10 km od ogniska wyznaczono obszar zapowietrzony i zagrożony.

Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje do wszystkich producentów oraz hodowców trzody chlewnej o przestrzeganie w najwyższym stopniu warunków bioasekuracji. Dalsze rozprzestrzenianie się choroby może być katastrofalne w skutkach. Pierwsze w tym roku ognisko pokazało, że wirus ASF nie dotyczy tylko małych gospodarstw, gdzie nie przestrzega się warunków bioasekuracji. W gospodarstwie, gdzie potwierdzono chorobę utrzymywane było ponad 1000 loch i około 15 tysięcy prosiąt.

Szybki test na ASF. Trwają badania

W roku 2020 stwierdzono 103 ogniska w naszym kraju. Jaka sytuacja czeka nas w roku bieżącym?

WIR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × 5 =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,895ObserwującyObserwuj
7,660SubskrybującySubskrybuj

W Generali Agro bon do Biedronki za ubezpieczenie gospodarstwa rolnego

Od 1 grudnia Generali Agro kontynuuje działania na rzecz zachęcenia rolników do ubezpieczania się. Klienci, którzy do końca roku po raz pierwszy ubezpieczą w Generali...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE